Wyrok NSA z dnia 28 grudnia 2018 r., sygn. I OSK 3944/18
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędzia NSA Marian Wolanin (spr.) po rozpoznaniu w dniu 28 grudnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 5 czerwca 2018 r., sygn. akt II SA/Ol 285/18, w sprawie ze skargi Gminy O. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody [...] z dnia [...] marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności części uchwały Gminy O. w sprawie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości stanowiących własność Gminy O. oraz ich wydzierżawiania i wynajmowania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 czerwca 2018 r., sygn. akt II SA/Ol 285/18, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie oddalił skargę Gminy O. na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody [...] z dnia [...] marca 2018 r., Nr [...], o stwierdzeniu nieważności wybranych zapisów uchwały Nr [...] Rady Gminy [...] z dnia [...] stycznia 2018 r. w sprawie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości stanowiących własność Gminy [...] oraz ich wydzierżawiania lub wynajmowania.
W skardze kasacyjnej od powołanego wyroku Gmina [...] zarzuciła naruszenie przepisów prawa materialnego, tj.:
- art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2017 r. poz. 1875, ze zm.), przez błędną wykładnię, polegającą na uznaniu, że kompetencja rady do wyrażenia zgody na bezprzetargowy tryb zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nie wynika z przepisów ustawy o samorządzie gminnym, lecz wyłącznie z art. 37 ust. 4 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2016 r. poz. 2147, ze zm.), pomimo że w oparciu o art. 18 ust. 2 pkt 9 lit. a ustawy o samorządzie gminnym rada posiada kompetencje do określenia zasad wydzierżawiania i wynajmowania nieruchomości na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata lub na czas nieoznaczony oraz gdy po umowie zawartej na czas oznaczony do 3 lat strony zawierają kolejne umowy, których przedmiotem jest ta sama nieruchomość, co oznacza, że ma prawo w sposób generalny określić, w jakich sytuacjach wyraża zgodę na zawieranie takich umów bez stosowania przetargu,
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty