Wyrok NSA z dnia 15 listopada 2018 r., sygn. II OSK 2386/18
Prawo miejscowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Roman Ciąglewicz Sędzia del. WSA Tomasz Świstak Protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Pilip po rozpoznaniu w dniu 15 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Wojewody Dolnośląskiego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 25 kwietnia 2018 r. sygn. akt III SA/Wr 73/18 w sprawie ze skargi Gminy B. na zarządzenie zastępcze Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie nadania nazwy ulicy 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Wojewody Dolnośląskiego na rzecz Gminy B. kwotę 720 (siedemset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 25 kwietnia 2018 r. sygn. akt III SA/Wr 73/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, po rozpoznaniu skargi Gminy Boguszów-Gorce na podstawie art. 148 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2017 r. poz. 1369 ze zm. dalej - p.p.s.a.) uchylił zarządzenie zastępcze Wojewody Dolnośląskiego z dnia 13 grudnia 2017 w przedmiocie nadania nazwy ulicy.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł Wojewoda Dolnośląski, zaskarżając wyrok w całości i na podstawie art. 174 pkt 1 oraz 2 p.p.s.a. zarzucił:
1. naruszenie przepisów prawa materialnego, a to:
a) art. 6 ust. 2 i 3 w z w. z art. 6 ust. 1 oraz w zw. z art. 1 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki (Dz. U. z 2016 r., poz. 744 ze zm.), zwanej dalej "ustawą", poprzez błędna wykładnię polegającą na uznaniu, iż nie zaistniały podstawy do zastosowania przez Wojewodę Dolnośląskiego regulacji art. 6 ust. 2 ustawy i wydania zarządzenia zastępczego, tj. fakt niewykonania przez Radę Miejską w Boguszowie- Gorcach obowiązku określonego w art. 6 ust. 1 ustawy, podczas gdy Rada Miejska w Boguszowie-Gorcach nie dokonała zmiany nazwy ulicy niezgodnej z art. ł ustawy, tym samym naruszyła wskazany art. 6 ust. 1, zaś w konsekwencji niewykonania obowiązków wynikających z ustawy przez Radę Miejską w Boguszowie - Gorcach do dnia 2 września 2017 r. Wojewoda Dolnośląski, jako organ nadzoru, został zobowiązany przez ustawodawcę do wydania zarządzenia zastępczego w trybie art. 6 ust. 2 i 3 ustawy;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty