21.11.2018

Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2018 r., sygn. II OSK 2774/16

Administracyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Siegień Sędzia del. WSA Piotr Broda (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Artur Patalan po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 czerwca 2016 r. sygn. akt III SA/Kr 77/16 w sprawie ze skarg Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w P. na decyzje M. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. z dnia [..] listopada 2015 r. nr [..], [..] listopada 2015 r. nr [..] w przedmiocie nałożenia obowiązku 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w P. na rzecz M. Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w K. kwotę 250 zł (dwieście pięćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 21 czerwca 2016r. sygn. akt II SA/Kr 77/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargi Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w P. na decyzje [..] Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w [..] z dnia [..] listopada 2015r. w przedmiocie nałożenia obowiązku.

W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.

Decyzjami wydanymi w dniu [..] września 2015r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w P. nakazał Samodzielnemu Publicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej w P. zapewnić w należącym do niego Wiejskim Ośrodku Zdrowia w N. oraz Gminnym Ośrodku Zdrowia w W. całodobowe bieżące monitorowanie temperatury w urządzeniu chłodniczym służącym do przechowywania szczepionek, celem zachowania łańcucha chłodniczego oraz opracować i wdrożyć procedury postępowania na wypadek zagrożenia przerwania łańcucha chłodniczego. W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że temperatura w urządzeniach chłodniczych nie jest monitorowana poza godzinami pracy placówek, a także w dni wolne od pracy. Ponadto personel nie jest w stanie stwierdzić jak długo szczepionki przebywały poza zakresem dopuszczalnej temperatury, jak również nie ma wiedzy o braku zasilania urządzeń chłodniczych. Brak jest również zastępczych lodówek.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne