13.09.2018

Wyrok NSA z dnia 13 września 2018 r., sygn. II OSK 2259/16

Budowlane prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Leszek Kiermaszek (spr.) Sędziowie sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon sędzia del. WSA Izabela Bąk - Marciniak Protokolant asystent sędziego Aleksandra Tokarczyk po rozpoznaniu w dniu 13 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Przedsiębiorstwa [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 9 maja 2016 r. sygn. akt II SA/Bk 180/16 w sprawie ze skargi Przedsiębiorstwa [...] Sp. z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Białymstoku z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki węzła betoniarskiego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 9 maja 2016 r., sygn. akt II SA/Bk 180/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę Przedsiębiorstwa [...] Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w [...] (dalej określanego jako Spółka) na decyzję Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Białymstoku z dnia [...] stycznia 2016 r., nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki węzła betoniarskiego.

Wyrok wydano w następujących okolicznościach stanu faktycznego i prawnego sprawy:

W dniu 6 lipca 2015 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Wysokiem Mazowieckiem przeprowadził oględziny mobilnego węzła betoniarskiego zlokalizowanego na działkach o nr [...], [...], [...] przy ul. [...] w [...]. Ustalono, że węzeł składa się z ustawionych na płytach i rusztach stalowych: mieszalnika, zasobnika kruszywa, magazynu kontenerowego chemii, kontenerów sterówki i pomieszczenia socjalnego, czterech silosów cementowych o wysokości 13,6 m oraz 15 m, kontenera magazynowego wody brudnej oraz separatora kruszyw mieszanki betonowej. Teren został ogrodzony siatką, a wewnętrzne drogi dojazdowe utwardzone betonem.

Spółka przedłożyła oświadczenie [...] S.A. - wykonawcy inwestycji rozbudowy drogi krajowej nr [...] [...] - [...] - [...] do parametrów drogi ekspresowej [...], na odcinku od obwodnicy [...] za obwodnicę [...], od km [...] do km [...] - z dnia 17 marca 2015 r., w myśl którego powyższa nieruchomość stanowi zaplecze produkcyjno-sprzętowe tej budowy na czas jej trwania i jest obiektem przeznaczonym do czasowego użytkowania w trakcie robót budowlanych, wykonywanych przy inwestycji drogowej. W konsekwencji zdaniem Spółki stosownie do art. 29 ust. 1 pkt 24 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, ze zm., obecnie Dz.U. z 2018 r. poz. 1202, ze zm., dalej powoływanej jako ustawa) realizacja węzła nie wymagała odrębnego zgłoszenia ani pozwolenia na budowę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne