Wyrok NSA z dnia 30 października 2018 r., sygn. II OSK 2693/16
Budowlane prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędzia del. WSA Agnieszka Wilczewska-Rzepecka (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 30 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 30 czerwca 2016 r. sygn. akt II SA/Wr 159/16 w sprawie ze skargi J. Ł. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę dla inwestycji polegającej na rozbudowie, nadbudowie i przebudowie budynku szkoły po rozbiórce sali gimnastycznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 30 czerwca 2016 r., sygn. akt II SA/Wr 159/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, oddalił skargę J. L. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2016 r., nr [...], w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę dla inwestycji polegającej na rozbudowie, nadbudowie i przebudowie budynku szkoły po rozbiórce sali gimnastycznej.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożył J. L., wnosząc o jego uchylenie w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi I instancji oraz o zasądzenie zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego według norm przepisanych wraz z kosztami zastępstwa procesowego.
Zaskarżonemu wyrokowi zarzucono:
1. na podstawie art. 174 pkt 1 p.p.s.a. naruszenie prawa materialnego, tj.:
a) art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, poprzez jego niewłaściwe zastosowanie polegające na uznaniu, że projekt budowlany jest zgodny z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w rejonie [...], w części B, w obrębie [...] we [...], uchwalonego Uchwałą nr [...] Rady Miejskiej [...] z dnia [...] września 2010 r., tj. zgodny z § 9 ust. 3 i § 21 ust. 4 pkt 14) planu, który w wydzieleniach wewnętrznych, oznaczonych na rysunku planu symbolem (K1) z obiektów budowlanych dopuszcza wyłącznie zadaszenie materiałem transparentnym, o wymiarze pionowym nie większym niż 19 m, podczas gdy projektowane w obszarze ww. wydzielenia wewnętrznego nowe elementy budynku stanowią obiekty kubaturowe, niestanowiące zadaszeń, a zatem zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego nie dopuszczają budowy tego typu obiektów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty