Wyrok NSA z dnia 1 sierpnia 2018 r., sygn. I OSK 1291/17
Policja
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Borowiec sędzia NSA Tamara Dziełakowska sędzia del. WSA Agnieszka Miernik (spr.) Protokolant starszy inspektor sądowy Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 1 sierpnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 3 lutego 2017 r. sygn. akt II SA/Wa 1453/16 w sprawie ze skargi K. S. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] czerwca 2016 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zajmowanego stanowiska i przeniesienia z urzędu do dalszego pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej Policji 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie; 2. zasądza od K. S. na rzecz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 3 lutego 2017 r. sygn. akt II SA/Wa 1453/16, po rozpoznaniu skargi K. S., uchylił decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z [...] czerwca 2016 r. nr [...] oraz utrzymany nią w mocy rozkaz personalny Komendanta Głównego Policji z [...] kwietnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie zwolnienia z zajmowanego stanowiska i przeniesienia z urzędu do dalszego pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej Policji.
W uzasadnieniu wyroku Sąd przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy:
Komendant Główny Policji, działając na podstawie art. 32 ust. 1 i art. 36 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (Dz. U. z 2015 r. poz. 355 ze. zm.), powoływanej dalej jako "ustawa o Policji", w dniu [...] kwietnia 2016 r. wydał rozkaz personalny nr [...], którym z dniem [...] kwietnia 2016 r. zwolnił K. S. z zajmowanego stanowiska i z dniem [...] kwietnia 2016 r. przeniósł z urzędu do dalszego pełnienia służby w Komendzie [...] Policji. Rozkazowi nadano rygor natychmiastowej wykonalności. Uzasadniając rozstrzygnięcie organ podał, że w wyniku zmian w organizacji Komendy Głównej Policji, które zgodnie z §36 zarządzenia nr 2 Komendanta Głównego Policji z dnia 1 kwietnia 2016 r. w sprawie regulaminu Komendy Głównej Policji (Dz. Urz. KGP poz. 13), wejdą w życie z dniem 15 kwietnia 2016 r., zmniejszeniu uległa liczba etatów w Komendzie Głównej Policji o 135. Likwidacji uległo 81 etatów policyjnych, w tym stanowisko służbowe zajmowane przez K. S.. Zaszła, zatem konieczność uregulowania jego stosunku służbowego. Organ wyjaśnił, że zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy o Policji policjant może być przeniesiony do pełnienia służby albo delegowany do czasowego pełnienia służby w innej jednostce organizacyjnej Policji lub w innej miejscowości z urzędu lub na własną prośbę. Potrzeby służby wynikające z ustawowych zadań Policji w garnizonie [...], jak też w szczególności liczbę wakatów, która na dzień 1 kwietnia 2016 r. wynosiła 491 oraz posiadane przez policjanta kwalifikacje zawodowe i doświadczenie przemawiały, w jego ocenie, za podjęciem takiego rozstrzygnięcia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty