Wyrok NSA z dnia 10 sierpnia 2018 r., sygn. I OSK 639/18
Pomoc społeczna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Pocztarek sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka (spr.) po rozpoznaniu w dniu 10 sierpnia 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 października 2017 r. sygn. akt IV SA/Wr 319/17 w sprawie ze skargi S. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia [...] kwietnia 2017 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia rodzicielskiego 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 października 2017r. sygn. akt IV SA/Wr 319/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu skargi S. D. uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia [...] kwietnia 2017r. nr [...] oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Wrocławia z dnia [...] lutego 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia rodzicielskiego.
Powyższy wyrok został podjęty w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Decyzją z dnia [...] lutego 2017r. nr [...] Prezydent Wrocławia odmówił przyznania świadczenia rodzicielskiego S. D. na syna M. D.
Organ I instancji, powołując się na treść art. 27 ust. 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2016r. poz. 1518 ze zm.), dalej powoływanej jako "u.ś.r.", w uzasadnieniu wyjaśnił, że w przypadku zbiegu uprawnień do świadczenia rodzicielskiego i świadczenia pielęgnacyjnego przysługuje jedno z tych świadczeń wybrane przez osobę uprawnioną. Wskazał, że wnioskodawczyni posiada już ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na syna S. D. W sytuacji braku rezygnacji z pobierania tego świadczenia nastąpił zbieg uprawnień, zatem w konsekwencji nie ma podstaw do przyznania świadczenia rodzicielskiego na rzecz syna M. W ocenie organu przyznanie uprawnienia wnioskodawczyni prowadziłoby do naruszenia zasady równości pomiędzy osobami pobierającymi zasiłek macierzyński, a osobami, które uzyskały prawo do świadczenia rodzicielskiego. Podkreślił, że świadczenie rodzicielskie jest pomocą państwa w zamian zasiłku macierzyńskiego dla osób, które nie mogą skorzystać z tego zasiłku. Osoba uprawniona do świadczenia pielęgnacyjnego nie może nabyć prawa do zasiłku macierzyńskiego, a osoba uprawniona do zasiłku macierzyńskiego nie może nabyć prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, nawet jeśli sprawuje opiekę nad innym niż nowo narodzone dziecko.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty