Wyrok NSA z dnia 23 października 2018 r., sygn. I OSK 2397/18
Pomoc społeczna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Łaskarzewska (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz Sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost- Durchowska Protokolant sekretarz sądowy Joanna Ołdakowska po rozpoznaniu w dniu 23 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 stycznia 2018 r. sygn. akt III SA/Kr 858/17 w sprawie ze skargi A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok w punkcie pierwszym sentencji; 2. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Burmistrza Miasta i Gminy w S. z dnia [...] kwietnia 2017 r. nr [...].
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 29 stycznia 2018 r., sygn. akt III SA/Kr 858/17 oddalił skargę A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przyjął następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Kierownik MGOPS w S. decyzją z dnia [...] kwietnia 2017 r. odmówił skarżącej przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad bratem. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że skarżąca jest w drugim stopniu spokrewniona z bratem i nie jest osobą, na której w pierwszej kolejności ciąży obowiązek alimentacyjny, ponieważ w pierwszej kolejności do alimentacji G. W. jest zobowiązana jego matka B. M. Organ wskazał także, że sam fakt sprawowania opieki nad bratem nie uprawnia do uzyskania świadczenia pielęgnacyjnego, albowiem osobie innej niż spokrewniona w pierwszym stopniu, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, przysługuje świadczenie pielęgnacyjne w przypadku gdy nie ma osoby spokrewnionej w pierwszym stopniu lub osoba spokrewniona w pierwszym stopniu legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Natomiast matka G. W. - B. M. (rozwiedziona) legitymuje się orzeczeniem wydanym przez lekarza orzecznika KRUS o niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, jednak nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Zatem nie zostały spełnione przesłanki do przyznania skarżącej wnioskowanego przez nią świadczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty