Wyrok NSA z dnia 7 sierpnia 2018 r., sygn. I OSK 2345/16
Ruch drogowy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Czesława Nowak- Kolczyńska Sędzia del. WSA Dariusz Chaciński Protokolant starszy asystent sędziego Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 7 sierpnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 24 maja 2016 r. sygn. akt II SA/Ol 252/16 w sprawie ze skargi J.S. na czynność Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...] w przedmiocie usunięcia punktów karnych z ewidencji kierowców oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 24 maja 2016 r. o sygn. akt II SA/Ol 252/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, oddalił skargę J.S. na czynność Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...]w przedmiocie usunięcia punktów karnych z ewidencji kierowców.
Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że J.S. pismem datowanym na dzień 11 stycznia 2016 r. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie skargę na akt z zakresu administracji publicznej Komendanta Wojewódzkiego Policji w [...]polegający na odmowie usunięcia z ewidencji 6 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Odmowa zmniejszenia liczby punktów przez organ nastąpiła z uwagi na to, że przed odbyciem szkolenia przypisana skarżącemu liczba punktów przekroczyła 24.
Skarżący zakwestionowanej czynności zarzucił naruszenie art. 130 ust. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym poprzez niezastosowanie tego przepisu i odmowę usunięcia z ewidencji punktów, pomimo tego, że skarżący na własny koszt uczestniczył w szkoleniu, którego odbycie spowodowało zmniejszenie liczby punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego, a odbycie szkolenia potwierdzone zostało zaświadczeniem z dnia 21 września 2015 r.
W ocenie skarżącego przepis art. 130 ust. 3 ustawy z Prawo o ruchu drogowym w sposób jasny i kategoryczny formułuje zasadę, że odbycie szkolenia powoduje zmniejszenie ilości punktów za naruszenia przepisów ruchu drogowego, a jedyny wyjątek dotyczy kierowców posiadających prawo jazdy przez czas krótszy niż rok. Upoważnienie wynikające z art. 130 ust. 4 pkt 4 ustawy nie zawiera delegacji do dookreślenia osób, wobec których odjęcie punktów pomimo odbytego szkolenia nie jest dopuszczalne. Przepis § 8 ust. 6 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego pozbawia możliwości zmniejszenia liczby punktów w związku z odbytym szkoleniem, pomimo braku ustawowego upoważnienia w tym zakresie. Dlatego też w ocenie skarżącego przepis § 8 ust. 6 rozporządzenia został wydany z przekroczeniem delegacji ustawowej i pozostaje w sprzeczności z art. 130 ust. 3 ustawy, a w związku z powyższym również zaskarżony akt powołujący się na przepis § 8 ust. 6 rozporządzenia naruszył przepis prawa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty