Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2017 r., sygn. I OSK 731/15
W sytuacji, kiedy skarga kasacyjna zarzuca naruszenie prawa materialnego oraz naruszenie przepisów postępowania, co do zasady w pierwszej kolejności rozpoznaniu podlega zarzut naruszenia przepisów postępowania.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Iwona Bogucka sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska sędzia del. WSA Mariusz Kotulski (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Justyna Stępień po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 11 grudnia 2014 r. sygn. akt III SA/Po 1101/14 w sprawie ze skargi M. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, wyrokiem z dnia 11 grudnia 2014r. (sygn. akt III SA/Po 1101/14), oddalił skargę M. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne.
Powyższy wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Decyzją z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...] Starosta Jarociński, działając na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011r., nr. 151, poz. 151, ze zm., dalej u.k.p.), skierował M. G., zamieszkałego w Ż., posiadającego uprawnienia do kierowania pojazdami kat. B, B+E, C, C+E, zwanego dalej skarżącym, na badania psychologiczne przeprowadzane w celu ustalenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami.
W uzasadnieniu organ wskazał, że decyzja została wydana na skutek uzyskanej informacji potwierdzającej, że kierowca przekroczył liczbę 24 punktów karnych otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego.
W odwołaniu od powyższej decyzji skierowanym do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jarocinie, skarżący wniósł o jej uchylenie i umorzenie postępowania w całości. W uzasadnieniu podniósł, iż nie przekroczył 24 punktów karnych. Wykroczenia dokonane przez skarżącego w dniu 3 listopada 2012 r. skutkujące wymierzeniem łącznie szesnastu punktów karnych zostały stwierdzone wyrokiem Sądu Okręgowego w Poznaniu z dnia 2 grudnia 2013 r. i w dacie wydania wyroku ilość określonych punktów karnych wynosiła sześć, bowiem od dotychczasowych dwunastu odjęto sześć w związku z odbytym szkoleniem. Łączna ilość punktów w związku z wydanym wyrokiem, zdaniem skarżącego, wyniosła zatem dwadzieścia dwa. Ponadto, jak twierdzi skarżący, z art. 99 ust. 2 pkt 2 u.k.p. wynika, iż starosta wydaje decyzję na wniosek dwóch organów wskazanych w przepisie, tj. organu kontroli ruchu drogowego i dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Ze względu na brak wniosku drugiego z ww. podmiotów decyzja miała być niedopuszczalna. Użycie przez organ w treści uzasadnienia innego spójnika nie stanowi znamion oczywistej omyłki pisarskiej i stanowi naruszenie art. 6 i 8-9 k.p.a.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty