10.04.2018

Wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 2018 r., sygn. II OSK 970/17

Budowlane prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędziowie Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Marcin Kamiński Protokolant starszy asystent sędziego Tomasz Godlewski po rozpoznaniu w dniu 10 kwietnia 2018 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 14 grudnia 2016 r. sygn. akt II SA/Kr 1144/16 w sprawie ze skargi M.P. na decyzję Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] lipca 2016 r. nr [...] znak: [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 grudnia 2016 r. sygn. akt II SA/Kr 1144/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w sprawie ze skargi M.P. na decyzję nr [...] Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] lipca 2016 r. znak: [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji, a nadto zasądził od organu na rzecz skarżącej kwotę 997 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie sprawy:

Decyzją z dnia [...] marca 2016 r. znak: [...] Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Z. nakazał M.P. oraz S.P. rozbiórkę żwirowej nawierzchni placu postojowego dla samochodów osobowych na działkach ewid. nr [...] obr. [...] w miejscowości [...], wybudowanej bez wymaganego pozwolenia na budowę.

W uzasadnieniu organ wskazał, że po analizie zgromadzonego materiału dowodowego stwierdził, iż na ww. działkach w wyniku wykonywania robót budowlanych przez M.N. powstał utwardzony plac, który jest wykorzystywany jako miejsce postojowe dla samochodów osobowych powyżej 10 stanowisk. Jeśli w wyniku robót utwardzających teren powstaje plac umożliwiający postój więcej niż 10 samochodów osobowych, to nie jest to już wyłącznie urządzenie budowlane (plac postojowy), a obiekt budowlany, co do budowy którego art. 29 ust. 1 pkt 10 ustawy Prawo budowlane przewiduje konieczność uzyskania pozwolenia na budowę. Organ wskazał przy tym, iż nie zaistniały przesłanki do prowadzenia procedury legalizacyjnej, gdyż przedmiotowy obiekt wykonany jest niezgodnie z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne