21.02.2018

Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2018 r., sygn. II OSK 1073/16

Budowlane prawo

 

Dnia 21 lutego 2018 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Teresa Kobylecka Sędziowie: sędzia NSA Anna Łuczaj sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Protokolant: asystent sędziego Julia Słomińska po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2018 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Gminy W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 10 lutego 2016 r. sygn. akt II SA/Wr 782/15 w sprawie ze skargi Gminy W. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia 7 września 2015 r. nr ... w przedmiocie nakazu rozbiórki oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z dnia 10 lutego 2016 r. sygn. akt II SA/Wr 782/15 oddalił skargę Gminy W. na decyzję D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego we W. z dnia 7 września 2015 r. nr ... w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu mieszkalnego.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym:

W trakcie czynności kontrolnych przeprowadzonych w dniu 14 października 2014 r. przez pracowników Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego ustalono, że na tym terenie działki nr ... we W. znajduje się skupisko 25 nietrwałych, prowizorycznych obiektów budowlanych. Ich usytuowanie w terenie oznaczono na mapie stanowiącej załącznik do protokołu kontroli i opisano literami alfabetu. Obiekt oznaczony literą "I" posiada wymiary: 7,6 m x 6,0 m x 2,4 m. Ustalono, że wymieniony obiekt nie posiada fundamentów, ma charakter prowizoryczny i nietrwały. Został on wykonany w konstrukcji drewnianej, a jego ściany stanowią zużyte materiały drewnopochodne (pochodzące z odzysku) jak: płyty pilśniowe, kawałki desek, panele podłogowe, drzwi drewniane. Materiały tworzące ściany obiektu powiązano ze sobą w sposób nietrwały (prowizoryczny) i obłożono zużytymi dywanami oraz wykładzinami. Dach wykonano z elementów drewnianych, pokrytych (dywanami, wykładziną PCV, folią). Obiekt został wykonany z materiałów łatwopalnych, niezgodnie ze sztuką budowlaną, zasadami wiedzy technicznej i przepisami prawa budowlanego (warunkami technicznymi) w zakresie bezpieczeństwa konstrukcji, bezpieczeństwa pożarowego oraz bezpieczeństwa użytkowania. Stwierdzono brak odpowiednich pomieszczeń sanitarnych. Stwierdzono brak odpowiedniej wysokości, jednolitej i trwałej przegrody budowlanej. Obiekt nie posiada instalacji wod.-kan., wyposażony jest w prowizoryczną instalację elektryczną, która nie spełnia wymagań technicznych. Ustalono, że w obiektach zlokalizowanych na działce nr ... zamieszkują Romowie pochodzenia rumuńskiego. Stwierdzono przy tym brak możliwości ustalenia inwestora/inwestorów robót związanych z budową obiektów, a tym także obiektu "I" z uwagi na ciągłe przemieszczanie się społeczności romskiej zamieszkującej obiekty. Ilość i skład tych osób ulega ciągłej zmianie. Nie ustalono również tożsamości tych osób wskazując, że w większości są to osoby niepełnoletnie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne