24.05.2018 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 24 maja 2018 r., sygn. II GSK 1625/16

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas (spr.) Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Joanna Sieńczyło - Chlabicz Protokolant Paulina Sierkin po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A sp. z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 23 grudnia 2015 r. sygn. akt II SA/Rz 600/15 w sprawie ze skarg A sp. z o.o. w K. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu z dnia [...] marca 2015 r. nr [...], [...] marca 2015 r. nr [...], [...] sierpnia 2014 r. nr [...], [...] marca 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A sp. z o.o. w G. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie kwotę 1000 (tysiąc) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z dnia 23 grudnia 2015 r., sygn. akt II SA/Rz 600/15, oddalił skargi C. Sp. z o.o. w K. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Przemyślu: z dnia [...] marca 2015 r., nr [...]; z dnia [...] marca 2015 r. nr [...] i nr [...] oraz z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.

Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące okoliczności faktyczne i prawne.

I

W dniach [...] lutego 2013 r., [...] października 2011 r., [...] grudnia 2011 r. oraz [...] listopada 2011 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w Krośnie oraz w Przemyślu przeprowadzili kontrole w zakresie urządzania i prowadzenia gier hazardowych w poszczególnych lokalach, w trakcie których przeprowadzone zostały eksperymenty gry na ww. automatach, które ujawniły, że C. Sp. z o.o. we wskazanych punktach gastronomicznych i handlowych urządza gry na automatach w rozumieniu art. 2 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2009 r. Nr 201, poz. 1540 ze zm. - dalej: u.g.h.), poza kasynem gry. Eksperymenty wykazały, że wyniki gier na urządzeniach uzależnione były wyłącznie od przypadku, tj. od programu sterującego grą, a gracz prowadzący grę nie decyduje o określonym wyniku i nie ma na niego żadnego wpływu. W trakcie eksperymentu uzyskiwano również możliwość gry za zgromadzone wcześniej punkty przyznane za wygrywające układy symboli. Do uruchomienia gry konieczne było zakredytowanie urządzenia odpowiednią kwotą pieniędzy, co oznaczało, że gry były prowadzone odpłatnie w celu osiągnięcia zysku, co z kolei świadczy o komercyjności.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne