Wyrok NSA z dnia 21 marca 2018 r., sygn. I GSK 178/16
Podatek akcyzowy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Pietrasz (spr.) Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia del. WSA Dorota Dąbek Protokolant Dorota Onyśk po rozpoznaniu w dniu 21 marca 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W.(...) sp. z o.o. w L. (...) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 20 października 2015 r. sygn. akt I SA/Bd 713/15 w sprawie ze skargi W.(...) sp. z o.o. w L. (..) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Toruniu z dnia (...) maja 2015 r. nr (...) w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od W.(...) sp. z o.o. w L.(...)na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy kwotę 1000 (słownie: jeden tysiąc) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 20 października 2015 r., sygn. akt I SA/Bd 713/15 oddalił skargę W.-(...) Sp. z o. o. w L.(dalej: spółka lub skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Toruniu (dalej: DIC) z dnia (...) maja 2015 r. nr (...) w przedmiocie podatku akcyzowego za kwiecień 2007 r.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Naczelnik Urzędu Celnego w T. (dalej: NUC) decyzją z dnia (...) grudnia 2012 r., nr (...) określił Spółce wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiąc kwiecień 2007 r. z tytułu sprzedaży dwóch samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją na terytorium kraju, w wysokości 25.425,00 zł. Organ ustalił, że w badanym okresie podatnik dokonał sprzedaży przed pierwszą rejestracją w kraju dwóch samochodów osobowych specjalnych, tj. ambulansów sanitarnych. Organ uznał, że sprzedany przez podatnika przed pierwszą rejestracją samochód osobowy marki Volkswagen Transporter T5 powinien zostać sklasyfikowany do symbolu PKWiU 34.10.23-30.21 jako "samochód osobowy nowy, specjalizowany, z silnikiem spalinowym tłokowym wewnętrznego spalania z zapłonem samoczynnym, o pojemności skokowej powyżej 1500 cm3 do 2000 cm3, sanitarki", natomiast Opel Movano winien zostać sklasyfikowany do kodu PKWiU 34.10.23-40.21, jako "samochód osobowy nowy, specjalizowany, z silnikiem spalinowym tłokowym wewnętrznego spalania z zapłonem samoczynnym, o pojemności skokowej większej 2500 cm3, sanitarki", tj. za wyroby akcyzowe. Ponieważ postępowanie kontrolne wykazało, że spółka nie złożyła deklaracji dla podatku akcyzowego od ww. sprzedaży i nie uiściła należnego podatku, organ określił stronie zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym w podanej wysokości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty