Wyrok NSA z dnia 7 lutego 2018 r., sygn. I GSK 310/16

Celne prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Zofia Borowicz (spr.) Sędzia del. WSA Cezary Kosterna Protokolant Nina Pruk po rozpoznaniu w dniu 7 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. sp. z o.o. spółki komandytowej w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 1 grudnia 2015 r. sygn. akt I SA/Rz 1015/15 w sprawie ze skarg A. sp. z o.o. spółki komandytowej w K. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie określenia kwoty wynikającej z długu celnego, z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A, sp. z o.o. spółki komandytowej w K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w R. kwotę 1.500 (tysiąc pięćset) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wyrokiem z 1 grudnia 2015 r. oddalił skargi A. sp. z o.o. spółki komandytowej w K. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w P. z [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie długu celnego, nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.

W wyniku kontroli przeprowadzonej w siedzibie firmy A. Sp. z o.o., sp. k. w zakresie prawidłowości klasyfikacji taryfowej oraz prawidłowości zadeklarowania wartości celnej m.in. towarów w postaci kabin prysznicowych, szklanych w oprawie aluminiowej, bez brodzika o symbolach A1900, A1900W i A1900G objętych 36 zgłoszeniami celnymi z 2012 r. i 2013 r., Naczelnik Urzędu Celnego w K. za błędny uznał zastosowany przez spółkę do tych towarów kod CN 7020 00 80.

Analizując budowę kabin organ celny doszedł do wniosku, że zasadniczy charakter nadaje im konstrukcja aluminiowa, na której oparta jest ich budowa. Zastosowana konstrukcja aluminiowa determinuje kształt i wielkość kabin, utrzymuje szklane tafle w odpowiednim położeniu i stanowi element nadający kabinom sztywność. Umożliwia również przesuwanie czy otwieranie zamontowanych na rolkach lub zawiasach ciężkich szklanych drzwi. Elementy szklane dopasowane są do wielkości szkieletu konstrukcji. Konstrukcja aluminiowa umożliwia też pewne zamocowanie kabin do ścian. W ocenie organu, tak zbudowane kabiny powinny być, zgodnie z regułami 1, 2(a), 3(b) a także 6 ORINS, zakwalifikowane do poz. 7610 90 90, obejmującej pozostałe konstrukcje z aluminium i ich części.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty