Logo Platforma Księgowych i Kadrowych
    Pokaż wyniki dla:
    Pokaż wyniki dla:
    uźytkownik Zaloguj się koszyk Kup dostęp
    • Twój panel
    • Tematyka
      • Podatki (606716)
      • Kadry i płace (26075)
      • Obrót gospodarczy (88754)
      • Rachunkowość firm (3835)
      • Ubezpieczenia (35850)
    • Aktualności
    • Kalkulatory
    • Porady i artykuły
    • Tematy na czasie
      • ZMIANY 2026
      • KSeF 2026
      • ZMIANY 2025
      • SYGNALIŚCI
    • Czasopisma
    • Akty prawne
    • Interpretacje
    • Orzeczenia
    • Formularze
    • Wskaźniki i stawki
    • Narzędzia i programy
      • Kursy walut
      • PKD
      • PKWiU 2015
      • KŚT ze stawkami amortyzacji
    • Terminarz
    • Wideoporady
    24.05.2018 Obrót gospodarczy

    Wyrok NSA z dnia 24 maja 2018 r., sygn. I GSK 327/18

    Środki unijne

     

    Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia NSA Lidia Ciechomska - Florek Sędzia del. NSA Stanisław Śliwa (spr.) po rozpoznaniu w dniu 24 maja 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 17 maja 2017 r., sygn. akt I SA/Sz 256/17 w sprawie ze skargi K. N. na decyzję Dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie z dnia [...] grudnia 2016 r., nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji w przedmiocie przyznania płatności rolnośrodowiskowej w pomniejszonej wysokości oddala skargę kasacyjną.

    Uzasadnienie

    Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Szczecinie, wyrokiem z dnia 17 maja 2017 r. sygn. akt I SA/Rz 256/17, oddalił skargę K. N. na decyzję Dyrektora Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (dalej także: Dyrektor Z.O.R. ARiMR) z dnia [...] grudnia 2016r. znak: [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji dotyczącej przyznania płatności rolnośrodowiskowej na 2014 rok.

    Decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Mirosławcu (dalej również: Kierownik B.P. ARiMR) przyznał K. N. płatność rolnośrodowiskową w łącznej wysokości 61 452,30 zł. Organ uznał dowody stanowiące podstawę do stwierdzenia wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności zmniejszając płatność rolnośrodowiskową w zakresie zgłoszonych do nadzwyczajnych okoliczności działek ewidencyjnych. W rozstrzygnięciu tym organ nie uwzględnił działek A i B odnośnie do których strona zgłosiła i udokumentowała wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności, a mianowicie szkody w uprawie jabłoni powstałej w wyniku ujemnych skutków przezimowania drzewek i działalności zwierząt.

    W dniu [...] września 2016 r. do Kierownika B.P. ARiMR wpłynął wniosek K. N. o zmianę powyższej decyzji i przyznanie płatności rolnośrodowiskowej w pełnej wysokości z powołaniem się na wyrok WSA w Szczecinie sygn. I SA/Sz 603/15, w którym podważono prawidłowość ustaleń zawartych w protokole kontroli przeprowadzonej w jego gospodarstwie w listopadzie 2013 r. Odmawiając (decyzją z dnia [...] września 2016 r.) uwzględnienia żądania strony organ stwierdził, że wydając decyzję z dnia [...] kwietnia 2015 r. opierał się na materiale dowodowym zgromadzonym w sprawie na dzień podejmowania tego rozstrzygnięcia, w tym na dokumentacji świadczącej o wystąpieniu w gospodarstwie siły wyższej. Dlatego, zdaniem organu, nie jest możliwe przyznanie płatności w pełnej wysokości. Nie można w trybie art. 155 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2016 r. poz. 23 ze zm.), zwanej dalej "K.p.a.", rozszerzać zakresu sprawy administracyjnej i postępowanie to nie zmierza do ponownego merytorycznego rozpatrzenia sprawy zakończonej ostatecznym rozstrzygnięciem.

    ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    • Zmiany prawa – weszły w życie od 10 października do 4 grudnia 2025 r.
    • Zmiany prawa – weszły w życie od 29 maja do 13 lipca 2025 r.
    • Jak zaewidencjonować w księgach rachunkowych odprawę pośmiertną
    • Informator dla klientów biur rachunkowych – kwiecień 2025 r.
    • Więcej wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych – zmiany od 1 kwietnia 2025 r.
    • USTAWA z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego Art./§ 7 8 9 11 77 107 138 155
    ikona kłódki
    Funkcjonalności dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Masz już konto? Zaloguj się
    Kup dostęp
    • INFOR.PL
    • INFORLEX
    • GAZETA PRAWNA
    • INFORORGANIZER
    • SKLEP
    Copyright © 2025 INFOR PL S.A.