13.06.2018 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2018 r., sygn. II GSK 573/18

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia del. WSA Szymon Widłak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 12 lipca 2017 r., sygn. akt II SA/Ke 298/17 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] dnia [...] marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie odmowy potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach (dalej: "sąd I instancji", "WSA") wyrokiem z 12 lipca 2017 r., sygn. akt II SA/Ke 298/17, po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi [...] (dalej: "strona", "skarżący") na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] (dalej: "SKO") z [...] marca 2017 r., nr [...], w przedmiocie prawa do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, oddalił skargę.

Powyższy wyrok wydany został w następujący stanie faktycznym i prawnym.

Wnioskiem z 4 sierpnia 2016 r. strona zwróciła się do Prezydenta Miasta [...] o wydanie decyzji potwierdzającej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych od dnia 4 sierpnia 2016 r. na okres trzech miesięcy.

Decyzją z [...] listopada 2016 r., nr [...], Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, działając z upoważnienia Prezydenta Miasta [...], odmówił stronie potwierdzenia prawa do powyższych świadczeń.

Uzasadniając podjęte rozstrzygnięcie organ I instancji wskazał, na art. 54 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 581 ze zm., dalej: "u.ś.o.z."), zgodnie z którym wydanie decyzji w sprawie świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych następuje po przeprowadzeniu rodzinnego wywiadu środowiskowego oraz stwierdzeniu spełnienia kryterium dochodowego, o którym mowa w art. 8 ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 930, dalej: "u.p.s."). Organ stwierdził, że pomimo kilkakrotnego kierowania pism z prośbą o kontakt z pracownikiem socjalnym oraz kilkakrotnych prób nawiązania kontaktu w miejscu zamieszkania po wcześniejszych zapowiedziach z wnioskującym nie udało się przeprowadzić wywiadu środowiskowego. Organ wskazał, że w celu zebrania niezbędnego materiału dowodowego wystosował wezwanie do matki wnioskodawcy, pozostającej z wnioskującym we wspólnym gospodarstwie domowym. Matka wnioskodawcy [...] potwierdziła prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego z synem, ponadto organ ustalił, że dochód rodziny w miesiącu lipcu 2016 roku wynosił 1.858,22 zł i przekroczył ustalone kryterium dochodowe dla rodziny dwuosobowej, które zgodnie z art. 8 pkt. 2 u.p.s. wynosi 1.028,00 zł., co spowodowało, że wnioskodawca nie mógł otrzymać w tym stanie faktycznym pozytywnej decyzji albowiem nie spełnia wymaganego kryterium dochodowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne