20.02.2018

Wyrok NSA z dnia 20 lutego 2018 r., sygn. II GSK 1794/16

Działalność gospodarcza

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia del. WSA Sylwester Miziołek Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A.] S.A. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 listopada 2015 r. sygn. akt VI SA/Wa 1623/15 w sprawie ze skargi [A.] S.A. w B. na decyzję Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zmiany zezwolenia na wykonywanie działalności polegającej na stosowaniu spektrometru rentgenowskiego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [A.] S.A. w B. na rzecz Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 30 listopada 2015 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. oddalił skargę P. G. i E. K. S.A. w B. na decyzję Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki z dnia [...] kwietnia 2015 r., w przedmiocie odmowy zmiany zezwolenia na wykonywanie działalności polegającej na stosowaniu spektrometru rentgenowskiego.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

pismem z 1 października 2014 r. skarżąca spółka wystąpiła o zmianę zezwolenia Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki z [...] stycznia 2005 r., nr [...] w związku ze zmianami nazwy i adresu jednostki organizacyjnej oraz osoby kierownika jednostki (Wydział Kontroli Chemicznej w R.).

Decyzją z [...] stycznia 2015 r. Prezes Państwowej Agencji Atomistyki odmówił zmiany zezwolenia.

Objętą skargą decyzją z dnia [...] kwietnia 2015 r., wydaną wskutek wniosku strony o ponowne rozpatrzenie sprawy, Prezes PAA utrzymał w mocy swoje poprzednie rozstrzygnięcie. W motywach organ wskazał, że wniosek o zmianę zezwolenia związany był z wprowadzeniem zmian personalno-administracyjnych w posiadanych przez spółkę zezwoleniu na wykonywanie działalności polegającej na stosowaniu spektrometru rentgenowskiego przez wydanie decyzji zmieniającej wydane uprzednio zezwolenie. Organ powołując się na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 30 sierpnia 1996 r. o sygn. akt SA/Wr 2545/95, wskazał, że zmiana decyzji w trybie określonym w art. 155 k.p.a. jest możliwa jedynie w zakresie jej przedmiotu, a nie strony podmiotowej. Wskazał również, że nie można uznać oddziału spółki za jednostkę organizacyjną wyłącznie z powołaniem się na fakt wykonywania działalności polegającej na stosowaniu spektrometru rentgenowskiego przy jednoczesnym pominięciu kontekstu jednostki organizacyjnej jako podmiotu praw i obowiązków oraz konieczności wydania decyzji administracyjnej w przedmiocie wydania, odmowy wydania, cofnięcia zezwolenia bądź przyjęcia zgłoszenia. Zdaniem Prezesa PAA art. 107 § 1 k.p.a. nakazując oznaczenie strony w decyzji jako podmiotu praw i obowiązków wyklucza z kręgu adresatów decyzji oddziały spółek, gdyż nie posiadają odrębnej od samej spółki osobowości prawnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne