Wyrok NSA z dnia 15 lutego 2018 r., sygn. I GSK 156/16

Celne prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Borowicz Sędzia NSA Dariusz Dudra sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk (spr.) Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 15 lutego 2018 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 24 września 2015 r. sygn. akt III SA/Gd 284/15 w sprawie ze skargi A. S.A. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie zwrotu należności celnych oraz określenia kwoty podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. S.A. w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I GSK 156/16

U Z A S A D N I E N I E

Wyrokiem z dnia 24 września 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (dalej: Sąd I instancji), oddalił skargę A. Spółki Akcyjnej w W. (dalej: Skarżąca), na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. (dalej: DIC), z dnia [...] stycznia 2015 r., wydanej w przedmiocie odmowy zwrotu należności celnych i określenia podatku od towarów i usług

Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynikało, że:

Decyzją z dnia [...] stycznia 2015 r., DIC utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w G. (dalej: NUC), z dnia [...] października 2014 r., którą organ odmówił Skarżącej zmiany klasyfikacji taryfowej cyfrowych rejestratorów wizji, zmiany stawki celnej, zwrotu należności celnych oraz określenia w nowej wysokości, podatku od towarów i usług, z tytułu importu.

DIC wskazał, że w dniu 1 sierpnia 2011 r. zgłoszono, celem dopuszczenia do obrotu, towar sprowadzony z Korei Południowej, ujęty i opisany w zgłoszeniu celnym jako cyfrowe rejestratory wizji, zaklasyfikowane do kodu 8521 90 00 90, z preferencyjną stawką celną w wysokości 11,50 %.

Wnioskiem z dnia 30 czerwca 2014 r. Skarżąca wystąpiła o korektę zgłoszenia celnego, w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej towaru, zwrot nadpłaconych należności celnych, oraz określenie należności celnych i podatkowych w prawidłowej wysokości. Skarżąca wskazała bowiem, że importowane rejestratory wizji, z uwagi na swoją funkcjonalność, winny być klasyfikowane do kodu CN 8528 71 91, obejmującego aparaturę z urządzeniami opartymi na mikroprocesorach, zawierającą modem dostępu do Internetu i posiadającą funkcję interaktywnej wymiany informacji, nadającą się do odbioru sygnałów telewizyjnych (tak zwane set-top-boksy z funkcją komunikacyjną), w tym zawierające urządzenie wykonujące funkcję zapisu lub odtwarzania, pod warunkiem, że zachowują zasadniczy charakter set-top-boksu z funkcją komunikacyjną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty