18.09.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 września 2018 r., sygn. II FSK 2409/16

Podatek dochodowy od osób prawnych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędziowie: NSA Sławomir Presnarowicz (sprawozdawca), WSA del. Wojciech Stachurski, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 18 września 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 22 kwietnia 2016 r. sygn. akt I SA/Wr 163/16 w sprawie ze skargi F. sp. z o.o. z siedzibą w Z. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 16 października 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz F. sp. z o.o. z siedzibą w Z. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 22 kwietnia 2016 r., sygn. akt I SA/Wr 163/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (dalej: "WSA") po rozpoznaniu skargi F. Spółki z o.o. z siedzibą w Z. (dalej: "Spółka"), uchylił interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego w imieniu Ministra Finansów (dalej: "organ interpretacyjny") z dnia 16 października 2015 r. w przedmiocie podatku od osób prawnych. Podstawą powyższego orzeczenia był art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270, ze zm., dalej: "p.p.s.a.").

Z uzasadnienia wyroku WSA wynika, że występując z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka wskazała, że jest dużym przedsiębiorcą w rozumieniu załącznika I. do rozporządzenia Komisji (UE) nr 651 /2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 traktatu (Dz. Urz. UE. L 2014, Nr 187, str. 1) i prowadzi na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (dalej: "SSE") działalność gospodarczą na podstawie dwóch zezwoleń. Obydwa zezwolenia obowiązują do dnia 31 grudnia 2026 r. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji mat, folii i innych materiałów bitumicznych, służących jako materiały antyakustyczne przeznaczone do zastosowania m.in. w branży motoryzacyjnej, AGD oraz przemyśle budowlanym. Działalność ta jest objęta zarówno zezwoleniem nr 1, jak i zezwoleniem nr 2, przy czym zezwolenie nr 1 dotyczy budowy zakładu i uruchomienia produkcji, a zezwolenie nr 2 dotyczy rozbudowy i modernizacji istniejącego zakładu produkcyjnego. Zakresy działalności określone w zezwoleniach są co do zasady identyczne w odniesieniu do działalności operacyjnej prowadzonej na terenie SSE, choć określone według odmiennej nomenklatury, a to w związku z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2009 r. przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie polskiej klasyfikacji wyrobów i usług (Dz. U. Nr 207, poz. 1293). W wyniku tego, zakres działalności Spółki na potrzeby zezwolenia nr 2 określony został na podstawie kodów PKWiU z 2008 r. w odróżnieniu od zezwolenia nr 1, gdzie zakres działalności określono na podstawie kodów PKD.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne