05.10.2018 Podatki

Wyrok NSA z dnia 5 października 2018 r., sygn. I FSK 1922/16

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Niezgódka-Medek, Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Alojzy Skrodzki, Protokolant Joanna Tararuj-Młynik, po rozpoznaniu w dniu 5 października 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 27 lipca 2016 r. sygn. akt I SA/Łd 433/16 w sprawie ze skargi A. H. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 29 lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2008 r. - 2013 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od A. H. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. NSA/wyr. 1 - wyrok

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organami:

1.1. Skarga kasacyjna A. H. (skarżąca) dotyczy wyroku z 27 lipca 2016 r., w którym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2016 r., poz. 718 ze zm., dalej: P.p.s.a.) oddalił skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 29 lutego 2016 r. w przedmiocie uchylenia i przekazania do ponownego rozpoznania organowi I instancji decyzji określającej skarżącej zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące w latach 2008 - 2013 r.

1.2. W uzasadnieniu Sąd podał, że organy ustaliły, iż skarżąca kupowała i sprzedawała używane pojazdy samochodowe w warunkach, które uznane zostały za odpowiadające działalności w charakterze podatnika VAT, lecz nie odprowadziła należnego podatku. Ustalono, że skarżąca w Polsce i Francji zakupiła 16 używanych pojazdów, z których 15 następnie sprzedała. Wszystkie auta były uszkodzone i wymagały naprawy, ich sprzedaż następowała m.in. w drodze umowy komisu, na giełdzie, przez ogłoszenia internetowe. Naczelnik Urzędu Skarbowego w P. nie dał wiary wyjaśnieniom skarżącej i jej męża, że wszystkie auta były nabywane na potrzeby rodziny i decyzją z 30 grudnia 2014 r. określił zobowiązanie podatkowe w VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne