09.05.2018 Podatki Kadry i płace

Wyrok NSA z dnia 9 maja 2018 r., sygn. II FSK 2800/17

Pod pojęciem "odszkodowania" z art. 21 ust.1 pkt 3 u.p.d.o.f. należy także rozumieć odprawy wypłacane na podstawie przepisów prawa pracy. Odprawy stanowią świadczenie pieniężne wypłacane pracownikowi przez pracodawcę jako swoistego rodzaju zapłata za skuteczne i zgodne z prawem zwolnienie się od obowiązku dalszego zatrudnienia pracownika.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Jolanta Sokołowska (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Paweł Dąbek, , po rozpoznaniu w dniu 9 maja 2018 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 24 marca 2017 r. sygn. akt I SA/Lu 19/17 w sprawie ze skargi D. O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia 4 listopada 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2015 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 24 marca 2017 r., sygn. akt I SA/Lu19/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę D. O. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia 4 listopada 2016 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2015 r.

Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny sprawy:

D. O.(dalej: "skarżący") wniósł o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2015 r. Zdaniem skarżącego otrzymana z tytułu rozwiązania umowy o pracę z P. sp. z o.o. rekompensata w łącznej kwocie 65.270 zł jest wolna od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.,dalej: "u.p.d.o.f.").

Decyzją z dnia 18 sierpnia 2016 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. odmówił stwierdzenia nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2015 r. w kwocie 11.749 zł.

Dyrektor Izby Skarbowej w Lublinie decyzją z dnia 4 listopada 2016 r. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Organ odwoławczy wskazał, że skarżący zawarł w dniu 14 kwietnia 2015 r. z pracodawcą porozumienie dotyczące rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron z przyczyn niedotyczących pracownika. Porozumienie zawarto w ramach Regulaminu w sprawie określenia zasad dobrowolnych odejść pracowników zatrudnionych w P. sp. z o.o. (dalej: "Regulamin"). Zgodnie z informacją pochodzącą od Spółki zarówno Program Racjonalizacji Zatrudnienia oraz Osłon Finansowych dla Pracowników P. sp. z o.o. na lata 2015-2016 (zgodnie z którym pracownicy mogą składać wnioski o rozwiązanie umowy o pracę - dalej: "Program") jak i Regulamin (precyzujący procedurę składania ww. wniosków) są dokumentami wewnętrznymi pracodawcy i nie stanowią części "Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy dla pracowników P. sp.z o.o." oraz innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów, o których mowa w art. 9 ust. 1 Kodeksu pracy. Stosownie do postanowień Regulaminu, pracownicy P. sp. z o.o. zgłaszali wolę rozwiązania umowy o pracę poprzez złożenie, w nieprzekraczalnym terminie do 31 marca 2015 r., pisemnej "Oferty rozwiązania umowy o pracę", co wynika z § 4 Regulaminu. Zamiarem pracodawcy było wypłacenie pracownikowi, z którym rozwiązano umowę o pracę zgodnie z Regulaminem, świadczeń pieniężnych z tytułu rozwiązania umowy o pracę korzystniejszych niż określone w Programie (§ 5 ust. 1 regulaminu). W skład tych świadczeń (uzależnionych od stażu pracy) wchodziły: odprawa na zasadach takich jak w art. 10 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2015 r., poz. 192, ze zm.), rekompensata z tytułu rozwiązania umowy o pracę, dodatkowa rekompensata z tytułu rozwiązania umowy o pracę, zadośćuczynienie za utracone prawo do nagrody jubileuszowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne