Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2018 r., sygn. II FSK 3582/15
Nie ma znaczenia, czy pracodawca stosuje zryczałtowaną wysokość diety, czy rozlicza rzeczywiste wydatki na podstawie faktur. W obu przypadkach nadwyżka ponad 30 zł jest przychodem pracownika.
Gazeta Prawna nr 22/2018
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jan Grzęda, Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia WSA del. Dominik Mączyński (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2018 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 czerwca 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 2862/14 w sprawie ze skargi A. [...] spółka z o. o. Oddział w Polsce z siedzibą w W. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 6 maja 2014 r. nr IPPB2/415-45/14-4/MK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i oddala skargę, 2) zasądza od A. [...] spółka z o. o. Oddział w Polsce z siedzibą w W. na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej kwotę 340 (trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1.1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej w skrócie: "WSA") wyrokiem z dnia 19 czerwca 2015 r., III SA/Wa 2862/14 oddalił skargę A. [...] sp. z o.o. Oddział w Polsce z siedzibą w W. (dalej zwanej również skarżącą lub wnioskodawczynią) na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 06 maja 2014 r. nr IPPB2/415-45/14-4/MK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
1.2. W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji wskazał, że skarżąca we wniosku o wydanie interpretacji przedstawiła stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe, zgodnie z którym wnioskodawczyni w zakresie rozliczania należności z tytułu podróży służbowych krajowych i zagranicznych, stosuje przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju (Dz. U. poz. 167 - dalej w skrócie: "rozporządzenie MPiPS"), zgodnie z art. 775 § 5 w zw. z art. 775 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 1998 r. nr 21 poz. 94 ze zm. - dalej w skrócie: "k.p."). Skarżąca w trakcie ww. podróży zapewnia pracownikom odbywającym podróż służbową krajową całodzienne wyżywienie, zgodnie z § 7 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia MPiPS, a pracownikom odbywającym podróż służbową zagraniczną należność pieniężną na całodzienne wyżywienie, zgodnie z § 14 ust. 4 powołanego ostatnio aktu. Jednocześnie, mając na uwadze ww. przepisy wnioskodawczyni nie wypłaca pracownikom diet z tytułu podróży służbowych krajowych, jak i zagranicznych. Pracownicy mogą płacić za ww. należności firmową kartą kredytową, dokumentując wydatki za pomocą faktur lub rachunków oraz potwierdzeń zapłaty, stanowiących wydruk z rachunku bankowego przypisanego do firmowej karty kredytowej. Przy takiej procedurze rozliczania należności z tytułu podróży służbowych, wydatki poniesione przekraczają i będą przekraczać: kwotę diety na zapewnienie całodziennego wyżywienia pracownikom odbywającym podróż służbową krajową (§ 7 ust. 1 i 2 rozporządzenia MPiPS) oraz należności pieniężnej na wyżywienie, pracownikom odbywającym podróż służbową zagraniczną (§ 13 ust. 4 powołanego rozporządzenia).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty