04.10.2017 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 4 października 2017 r., sygn. I OSK 742/17

Nie ma podstaw aby rozważań Trybunału Konstytucyjnego odnoszących się do obowiązku alimentacyjnego, powstałego na tle regulacji odnoszących się do świadczenia pielęgnacyjnego, nie uwzględniać w sprawach dotyczących specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Jolanta Rudnicka, Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz, Sędzia del. NSA Jerzy Krupiński (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 4 października 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 listopada 2016 r. sygn. akt II SA/Po 757/16 w sprawie ze skargi R. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lipca 2016 r. Nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi kasacyjnej, wniesionej do Naczelnego Sądu Administracyjnego przez R. M. , jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 listopada 2016 r., sygn. akt II SA/Po 757/16, którym oddalono jej skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] r., nr [...], wydaną w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Wyrok wydany został w następujących, ustalonych przez Sąd I instancji, okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Decyzją Wójta Gminy Cz. z dnia [...]r., nr [...], odmówiono przyznania skarżącej świadczenia w formie specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad babcią H. M. . W uzasadnieniu wskazano, że specjalny zasiłek opiekuńczy może być przyznany osobie, na której ciąży obowiązek alimentacyjny zgodnie z przepisami ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Organ stanął na stanowisku, że obowiązek alimentacyjny w stosunku do niepełnosprawnej H. M. ciąży w pierwszej kolejności na jej córce E. M. oraz na synu J. M. . Pomimo ustalenia, że E. M. mieszka i pracuje w H. i w odwiedziny do swojej matki przyjeżdża sporadycznie, natomiast J. M. jest osobą nadużywającą alkoholu i nie opiekuje się matką, nie pomaga jej w codziennych obowiązkach, a z powodu nadużywania alkoholu stwarza sytuacje konfliktowe, zdaniem Wójta, nie zmienia to faktu, że obowiązek alimentacyjny dzieci wobec matki wyprzedza obowiązek alimentacyjny wnuczki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne