Wyrok NSA z dnia 4 października 2017 r., sygn. I OSK 742/17
Nie ma podstaw aby rozważań Trybunału Konstytucyjnego odnoszących się do obowiązku alimentacyjnego, powstałego na tle regulacji odnoszących się do świadczenia pielęgnacyjnego, nie uwzględniać w sprawach dotyczących specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Jolanta Rudnicka, Sędzia NSA Wojciech Jakimowicz, Sędzia del. NSA Jerzy Krupiński (spr.), , po rozpoznaniu w dniu 4 października 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej R. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 listopada 2016 r. sygn. akt II SA/Po 757/16 w sprawie ze skargi R. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lipca 2016 r. Nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi kasacyjnej, wniesionej do Naczelnego Sądu Administracyjnego przez R. M. , jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 10 listopada 2016 r., sygn. akt II SA/Po 757/16, którym oddalono jej skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] r., nr [...], wydaną w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Wyrok wydany został w następujących, ustalonych przez Sąd I instancji, okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Decyzją Wójta Gminy Cz. z dnia [...]r., nr [...], odmówiono przyznania skarżącej świadczenia w formie specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad babcią H. M. . W uzasadnieniu wskazano, że specjalny zasiłek opiekuńczy może być przyznany osobie, na której ciąży obowiązek alimentacyjny zgodnie z przepisami ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Organ stanął na stanowisku, że obowiązek alimentacyjny w stosunku do niepełnosprawnej H. M. ciąży w pierwszej kolejności na jej córce E. M. oraz na synu J. M. . Pomimo ustalenia, że E. M. mieszka i pracuje w H. i w odwiedziny do swojej matki przyjeżdża sporadycznie, natomiast J. M. jest osobą nadużywającą alkoholu i nie opiekuje się matką, nie pomaga jej w codziennych obowiązkach, a z powodu nadużywania alkoholu stwarza sytuacje konfliktowe, zdaniem Wójta, nie zmienia to faktu, że obowiązek alimentacyjny dzieci wobec matki wyprzedza obowiązek alimentacyjny wnuczki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty