Wyrok NSA z dnia 11 października 2017 r., sygn. II OSK 2593/16
Postępowanie wznowieniowe jest szczególnym rodzajem postępowania, które uruchamiane może być tylko w stosunku do ostatecznej decyzji na podstawie której strona już nabyła prawa. W razie skutecznego wszczęcia postępowania dochodzi do merytorycznego rozstrzygania w sprawie już załatwionej wcześniejszą decyzją administracyjną. Tym samym sama możliwość wszczęcia takiego postępowania została przez ustawodawcę zastrzeżona tylko do wyraźnie wskazanych przesłanek stanowiących co do zasady istotne naruszenia przepisów procedury administracyjnej.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak Sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 11 października 2017r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Spółdzielni Mieszkaniowej [...] w Warszawie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 maja 2016 r. sygn. akt VII SA/Wa 1910/15 w sprawie ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej [...] w Warszawie na postanowienie Wojewody Mazowieckiego z dnia [...] 2015 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wznowienia postępowania administracyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 10 maja 2016 r. sygn. akt VII SA/Wa 1910/15 oddalił skargę Spółdzielni Mieszkaniowej [...] na postanowienie Wojewody Mazowieckiego nr [...]z dnia [...]2015 r. uchylające postanowienie Prezydenta m.st. Warszawy nr [...]z dnia [...]2015 r. i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji.
Sąd pierwszej instancji uznał, że skarga nie jest zasadna, a zaskarżone postanowienie nie narusza prawa.
Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie sprawy: postanowienie organu I instancji nr [...]z dnia [...]2015 r. zapadło po uchyleniu przez Wojewodę Mazowieckiego decyzją nr [...]z dnia [...]2014 r. decyzji Prezydenta m.st. Warszawy nr [...]z dnia [...]2014 r. i przekazaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. Ww. decyzja Prezydenta m.st. Warszawy odmawiała uchylenia ostatecznej decyzji Prezydenta m.st. Warszawy nr [...]z dnia [...]2013 r. o pozwoleniu na budowę. Organ odwoławczy wskazał, że nie zostało wyjaśnione, czy wniosek o wszczęcie postępowania o wznowienie pochodzi od strony, czy zostały zachowane terminy do złożenia wniosku oddzielnie dla każdej podstawy wznowienia, a także na które wymienione enumeratywne w art. 145 K.p.a. przesłanki powołuje się wnioskodawca. Prezydent m.st. Warszawy wydając na podstawie art. 149 § 3 w związku z art. 145 § 1 pkt 1 K.p.a. postanowienie nr [...]o odmowie wznowienia z dnia [...]2015 r. stwierdził, że nie znalazł żadnych przesłanek enumeratywnie wskazanych w art. 145 K.p.a. zarówno we wniosku o wznowienie, jak i w dołączonych dokumentach, a także, że wniosek został złożony w terminie wnioskodawca nie wykazał interesu prawnego do złożenia wniosku.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty