Postanowienie NSA z dnia 23 listopada 2017 r., sygn. I OZ 1665/17
Przywrócenie terminu
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Morys po rozpoznaniu w dniu 23 listopada 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia J. F. D. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 11 sierpnia 2016 r., sygn. akt II SA/Po 326/16 o odrzuceniu wniosku o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi w sprawie ze skargi J. F. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] marca 2016 r. , Nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji postanawia oddalić zażalenie. 2
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zaskarżonym postanowieniem z dnia 11 sierpnia 2016 r. odrzucił wniosek J. F. D. o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi na sprecyzowaną w sentencji decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P.
Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy: wniesiona przez pełnomocnika skarżącego - adwokata P. M., do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skarga zawierała braki formalne - nie dołączono mianowicie odpisu skargi oraz pełnomocnictwa. Zarządzeniem z dnia 19 maja 2016 r. Przewodniczący Wydziału II Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu zobowiązał pełnomocnika skarżącego do uzupełnienia braków formalnych skargi poprzez nadesłanie jednego egzemplarza odpisu skargi oraz złożenie pełnomocnictwa lub jego uwierzytelnionego odpisu, w terminie 7 dni od daty doręczenia odpisu zarządzenia, pod rygorem odrzucenia skargi. Odpis zarządzenia o wezwaniu do uzupełnienia braków formalnych skargi został prawidłowo doręczony pełnomocnikowi skarżącego w dniu 30 maja 2016 r. (k. 26 akt). W wyznaczonym terminie pełnomocnik uzupełnił brak formalny skargi w postaci nadesłania jej odpisu, jednakże nie przedłożył pełnomocnictwa lub jego uwierzytelnionego odpisu. W piśmie z dnia 31 maja 2016 r. (k. 28 akt) wyjaśnił, iż uzyskanie pełnomocnictwa w terminie 7 dni jest niemożliwe z uwagi na zamieszkiwanie skarżącego poza terytorium kraju. Jednocześnie pełnomocnik wniósł o przedłużenie terminu do złożenia pełnomocnictwa do dnia 1 lipca 2016 r. W dniu 7 czerwca 2016 r. (k. 36-38 akt) tenże pełnomocnik złożył do akt sprawy potwierdzony za zgodność z oryginałem odpis pełnomocnictwa udzielonego mu przez skarżącego w dniu 16 września 2009 r. Postanowieniem z dnia 7 lipca 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę z uwagi na nieuzupełnienie braków formalnych w terminie. Odpis postanowienia został doręczony pełnomocnikowi skarżącego - adw. P. M. - w dniu 26 lipca 2016 r. Tenże dniu 28 lipca 2016 r. wniósł o przywrócenie terminu do złożenia pełnomocnictwa. W uzasadnieniu wniosku wyjaśnił, iż wezwanie Sądu z dnia 23 maja 2016 r. odczytał jako wezwanie do przedłożenia nowego pełnomocnictwa do występowania w niniejszej sprawie. W celu uzyskania takiego pełnomocnictwa podjął więc szereg działań: następnego dnia po otrzymaniu wezwania z dnia 1 maja 2016 r., drogą e-mailową zwrócił się do skarżącego (za pośrednictwem Z. D.) o przesłanie nowego pełnomocnictwa. Po otrzymaniu tego pełnomocnictwa niezwłocznie przesłał je Sądowi. Dalej pełnomocnik strony skarżącej wyjaśnił, iż wątpliwość co do treści zawartej w wezwaniu z dnia 23 maja 2016 r. odnośnie pełnomocnictwa lub jego uwierzytelnionego odpisu została usunięta dopiero po otrzymaniu w dniu 25 lipca 2016 r. postanowienia z dnia 7 lipca 2016 r. Z jego treści można było jednoznacznie stwierdzić, o jakie pełnomocnictwo Sąd się zwracał. Zdaniem pełnomocnika strony powyższe przemawia za uwzględnieniem jego wniosku, zwłaszcza że uchybienie terminu do złożenia pełnomocnictwa było nieznaczne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty