Wyrok NSA z dnia 4 października 2017 r., sygn. II OSK 2348/16
Podkreślić trzeba, że podstawowy powód, dla którego orzeczono o nakazie rozbiórki płyty do składowania obornika stanowił fakt kolidowania jej lokalizacji z przepisami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon Sędzia del. WSA Paweł Groński po rozpoznaniu w dniu 4 października 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 5 kwietnia 2016 r. sygn. akt II SA/Bd 1225/15 w sprawie ze skargi E. Z. na decyzję Kujawsko - Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie nakazu rozbiórki 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz decyzję Kujawsko - Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy z dnia [...] sierpnia 2015 r. nr [...] i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; 2. zasądza na rzecz E. Z. od Kujawsko - Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Bydgoszczy 1300 (jeden tysiąc trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 5 kwietnia 2016 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę E. Z. na decyzję Kujawsko - Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] sierpnia 2015 r., utrzymującą w mocy decyzję organu I instancji z dnia [...] maja 2015 r. w przedmiocie nakazu rozbiórki obiektu budowlanego.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło na tle następującego stanu faktycznego i prawnego sprawy.
Na skutek kontroli organ nadzoru budowlanego ustalił, że na działce nr [...] położonej w Z., gmina L. znajduje się płyta składowa obornika o wymiarach 5,15 x 5,0 m, z trzech stron wymurowana z bloczków betonowych o grubości 24 cm i wysokości ścian 1,3 m. Płyta betonowa zlokalizowana jest w odległości około 10,5 m od granicy z działką [...], natomiast od budynku chlewni w odległości około 10,60 m. Płyta posiada posadzkę betonową, a na ścianie tylnej wykonany jest odpływ z rury PCV skierowanej do wiadra. E. Z. oświadczyła do protokołu oględzin z dnia 18 czerwca 2014 r., że posadzka betonowa płyty obornikowej powstała około 15 lat temu (w 1999 r.), natomiast przed rokiem 1999 obornik składowano bezpośrednio na gruncie w tym samym miejscu, w którym wykonano posadzkę betonową. W 2010 r. E. Z. wykonała trzy ściany murowane. W piśmie z dnia 18 sierpnia 2014 r. inwestor oświadczyła, że inwestycja została wykonana nie 15 lat temu, ale 20, w związku z czym organ przesłuchał ją w charakterze strony. E. Z. oświadczyła, że posadzka betonowa płyty obornikowej powstała przed 1995 r., gdyż właśnie w tym roku przeprowadziła się do gospodarstwa, a inwestorem był jej ojczym Z. J. W 1999 r. matka E. Z.- A. J. przepisała na nią gospodarstwo. Przesłuchiwana potwierdziła, że trzy murowane ściany z bloczka betonowego wykonała w 2010 r., a wykonanie posadzki betonowej płyty przed 1995 r. może potwierdzić A. D., który jednak podczas przesłuchania nie potwierdził daty realizacji przedmiotowej płyty obornikowej. Potwierdził jedynie, że na prośbę E. Z. około 2009 r. wymurował trzy ściany płyty obornikowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty