Wyrok NSA z dnia 12 września 2017 r., sygn. II OSK 1570/17
W doktrynie pod pojęciem przewlekłego prowadzenia postępowania rozumie się sytuację prowadzenia postępowania w sposób nieefektywny poprzez wykonywanie czynności w dużym odstępie czasu, bądź wykonywaniu czynności pozornych, powodujących, że formalnie organ nie jest w bezczynności, ewentualnie mnożenie przez organ czynności dowodowych ponad potrzebę wynikająca z istoty sprawy.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Teresa Kobylecka, Sędzia del. NSA Anna Żak (spr.), Sędzia NSA Małgorzata Miron, , po rozpoznaniu w dniu 12 września 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej T. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 13 kwietnia 2017 r. sygn. akt II SAB/Po 13/17 w sprawie ze skargi T. K. na przewlekłość postępowania prowadzonego przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krotoszynie w przedmiocie legalności budowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 kwietnia 2017 r. sygn. II SAB/Po 13/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę T. K. na przewlekłość Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Krotoszynie w przedmiocie legalności budowy.
W uzasadnieniu Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan faktyczny i prawny sprawy.
W dniu 10 stycznia 2017 r. T. K. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na przewlekłe prowadzenie przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego (PINB) w Krotoszynie postępowania administracyjnego w sprawie legalności budowy budynków usytuowanych na działce nr [...], przy granicy z działką nr [...] przy ul. [...] w K.. Skarżący zażądał: zobowiązania organu do załatwienia sprawy w określonym przez Sąd terminie; stwierdzenia, że organ dopuścił się przewlekłego prowadzenia postępowania; stwierdzenia, że niezałatwienie sprawy w terminie - przewlekłe prowadzenie postępowania miało miejsce z rażącym naruszeniem prawa; przyznania od organu na rzecz skarżącego sumy pieniężnej w wysokości połowy kwoty określonej w art. 154 § 6 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ("Ppsa"); zasądzenia od organu na rzecz skarżącego kosztów postepowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty