05.07.2017

Wyrok NSA z dnia 5 lipca 2017 r., sygn. II OSK 2848/16

Związanie Naczelny Sąd Administracyjny podstawami skargi kasacyjnej wymaga prawidłowego określenia podstaw kasacyjnych ich określenia w samej skardze. Oznacza to konieczność powołania konkretnych przepisów prawa, którym zdaniem skarżącego kasacyjnie uchybił sąd pierwszej instancji. Skarga kasacyjna, jako sformalizowany środek zaskarżenia, powinna zawierać konkretne zarzuty, które w razie potrzeby rozwijane są w uzasadnieniu skargi kasacyjnej.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie Sędzia NSA Roman Hauser Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 5 lipca 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej C. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 14 lipca 2016 r., sygn. akt II SAB/Lu 58/16 w sprawie ze skargi C. T. na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] w przedmiocie nakazania wykonania określonych robót budowlanych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 14 lipca 2016 r., II SAB/Lu 58/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę C. T. na bezczynność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w [...] (zwanego dalej "Inspektorem Powiatowym") w przedmiocie nakazania wykonania określonych robót budowlanych.

Powyższy wyrok został wydany następujących okolicznościach.

Decyzją z dnia [...] 2014 r. Inspektor Powiatowy na podstawie art. 40 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo budowlane (Dz. U Nr 38 poz. 229 ze zm.) nakazał B. K. wykonanie w terminie do dnia 15 października 2014 r. niezbędnych przeróbek zbiornika na płynne odchody zwierzęce o wymiarach: 3,20 m x 6,80 m, zlokalizowanego na działce [...], położonej w [...], polegających na jego szczelnym przykryciu, w celu doprowadzenia zbiornika do stanu zgodnego z przepisami. Organ ustalił, opierając się na wyjaśnieniach inwestora, że zbiornik został wybudowany w latach 1991-1992 bez stosownego pozwolenia na budowę, znajduje się przy północnej ścianie obory, w odległości 13,7 m od otworu okiennego w ścianie budynku mieszkalnego znajdującego się na nieruchomości sąsiedniej [...] (w miejscowości [...]), stanowiącej własność Czesława T. i 19,2 m od studni z kręgów betonowych na tej samej działce.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne