Wyrok NSA z dnia 11 lipca 2017 r., sygn. II OSK 2769/15
Za błędne i nieaktualne uznać należy zawarte w końcowej części uzasadnienia zaskarżonego wyroku wskazania co do ponownego rozpoznania sprawy i konieczności ustalania przez organ, czy rodzaj zgłoszonych robót budowlanych mieści się w ramach zwykłego zarządu nieruchomością wspólną, czy też zarząd ten przekracza. Uchylenie decyzji organów obu instancji i uznanie w ten sposób niezasadności wniesionego sprzeciwu będzie musiało skutkować koniecznością umorzenia postępowania administracyjnego.
Teza od Redakcji
Dnia 11 lipca 2017 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon Sędziowie sędzia NSA Robert Sawuła sędzia del. WSA Dorota Chobian (spr.) Protokolant starszy asystent sędziego Maciej Stojek po rozpoznaniu w dniu 11 lipca 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Spółdzielni Mieszkaniowej [...] w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 26 maja 2015 r. sygn. akt II SA/Bd 255/15 w sprawie ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej [...] w B. na decyzję Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia [...] stycznia 2015 r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 maja 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uwzględniając skargę Spółdzielni Mieszkaniowej [...] w B. na decyzję Wojewody Kujawsko - Pomorskiego z dnia [...] stycznia 2015r., nr [...], w przedmiocie sprzeciwu wobec zgłoszenia zamiaru wykonania robót budowlanych, uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Bydgoszczy z [...] października 2014r., stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu oraz orzekł o kosztach postępowania.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Spółdzielnia Mieszkaniowa [...] z siedzibą w B. zgłosiła Prezydentowi Miasta Bydgoszczy zamiar wykonania robót budowlanych polegających na wykonaniu ogrodzenia (ok. 75 m) wraz z bramą i furtkami na potrzeby budynków przy ul. [...] i [...]. Do zgłoszenia dołączono między innymi oświadczenia o prawie do dysponowania na cele budowlane nieruchomością - działkami nr [...] i nr [...], obręb [...], wynikające z użytkowania wieczystego. Jako dokumenty, z których powyższe prawo wynika wskazano księgę wieczystą oraz powołano się na przepis art. 27 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000r. o spółdzielniach mieszkaniowych (t.j. Dz. U. z 2013r., poz. 1222) oraz uchwałę Sądu Najwyższego z dnia 27 marca 2014r., sygn. akt III CZP 122/13.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty