18.05.2017 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 18 maja 2017 r., sygn. I OSK 141/16

Cechą rażącego naruszenia prawa jest to, że treść decyzji pozostaje w wyraźnej sprzeczności z treścią przepisu przez ich proste zestawienie ze sobą, przy czym nie chodzi tu o błędy w wykładni prawa, a o przekroczenie prawa w sposób jasny i niedwuznaczny.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie: Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędzia NSA Czesława Nowak - Kolczyńska (spr.) Protokolant asystent sędziego Katarzyna Kasprzyk po rozpoznaniu w dniu 18 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej E. K.-S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 29 października 2015 r. sygn. akt II SA/Lu 67/15 w sprawie ze skargi E. K.-S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Chełmie z dnia [...] grudnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie specjalnego zasiłku opiekuńczego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 29 października 2015 r. oddalił skargę E. K.-S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Chełmie z [...] grudnia 2014 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie specjalnego zasiłku opiekuńczego.

Wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

Decyzją z [...] marca 2013 r. Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w K., działając z upoważnienia Burmistrza Miasta K., odmówił przyznania E. B. K.-S. świadczenia w formie specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z koniecznością sprawowania opieki nad matką R. K., legitymującą się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności. Decyzja ta została utrzymana w mocy decyzją Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Chełmie z [...] kwietnia 2013 r. Kolegium wskazało, że odmowa przyznania prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego jest uzasadniona, bowiem strona nie zrezygnowała z zatrudnienia w celu sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką, a zatem nie spełnia przesłanki określonej w art. 16a ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.). Prawomocnym postanowieniem z 15 lipca 2013 r., sygn. akt II SA/Lu 583/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie odrzucił skargę E. K.-S. na opisaną decyzję organu odwoławczego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne