21.03.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 marca 2017 r., sygn. I OSK 1335/15

Przepisy wykonawcze muszą pozostawać w związku merytorycznym i funkcjonalnym w stosunku do rozwiązań ustawowych, ponieważ tylko w ten sposób mogą być wyznaczone granice, w jakich powinna mieścić się regulacja zawarta w przepisach ustawowych. Należy jeszcze tylko dodać, że punkty tymczasowe przekształcane są w ostateczne po uprawomocnieniu się wyroku w sprawie, o ile taka została wszczęta, przy czym decydujące znaczenie ma data popełnienia wykroczenia, a nie wyroku, a więc działanie to ma charakter niejako wsteczny.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jan Paweł Tarno sędzia NSA Wiesław Morys (spr.) sędzia del. WSA Ewa Kwiecińska Protokolant asystent sędziego Katarzyna Kudrzycka po rozpoznaniu w dniu 21 marca 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 3 lutego 2015 r. sygn. akt II SA/Rz 1180/14 w sprawie ze skargi J. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T. z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji do prowadzenia pojazdów oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie oddalił skargę J. T. na sprecyzowaną w sentencji decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w T.

Jak wynika z jego uzasadnienia wyrok ten wydano w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy: decyzją z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...], Starosta Powiatu M. skierował J. T. na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, B+E, C, C+E, D, D+E, w formie egzaminu państwowego w związku z przekroczeniem dopuszczalnej liczby punktów przypisanych mu za wielokrotne naruszenia przepisów ruchu drogowego. Podstawę prawną rozstrzygnięcia stanowił przepis art. 114 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 2012r. poz. 1137 ze zm.), dalej zamiennie ustawa. W odwołaniu od powyższej decyzji J. T. podał, że w kwietniu 2014 r. został skazany wyrokiem Sądu Rejonowego za wykroczenie, które miało miejsce we wrześniu 2012 r. Skutkiem tego orzeczenia było wpisanie do ewidencji kierowców naruszających przepisu ruchu drogowego 10 punktów, co spowodowało przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej liczby 24 o 2. Jednak w grudniu 2012 r. uczestniczył w szkoleniu uprawniającym go do zmniejszenia liczby przypisanych punktów o 6, co nastąpiło zanim punkty związane z wykroczeniem osądzonym ww. wyrokiem stały się w ewidencji kierowców naruszających przepisu ruchu drogowego wpisem ostatecznym. Ponadto 1,5 roczny okres trwania postępowania w sprawie o wykroczenie powinien doprowadzić do "przedawnienia się" punktów, które w tym czasie były "zawieszone". Decyzją z dnia [...] lipca 2014 r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w R. utrzymało tę decyzję w mocy. W ocenie organu odwoławczego skierowanie na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji było w pełni uzasadnione, ponieważ niewątpliwie odwołujący się, popełniając wielokrotnie wykroczenia w ruchu drogowym, otrzymał za nie łącznie 26 punktów w okresie jednego roku. Kierujący, który przekroczył liczbę 24 punktów nie może skorzystać z dobrodziejstwa instytucji uregulowanej w art. 130 ust. 3 ustawy w postaci wzięcia udziału w szkoleniu zmniejszającym liczbę punktów o 6. Kierowca taki ma natomiast bezwzględny obowiązek poddania się egzaminowi kontrolnemu. W świetle postanowień zawartych w § 8 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. z 2012 r. poz. 488), bez znaczenia jest również okoliczność, że część punktów stanowiła wpis tymczasowy, ponieważ istotne znaczenie ma suma punktów ostatecznych oraz tymczasowych za popełnione wykroczenia w ruchu drogowym w danym okresie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne