Wyrok NSA z dnia 16 maja 2017 r., sygn. II OSK 2303/15
Przez ocenę prawną rozumie się wyjaśnienie istotnej treści przepisów prawnych i sposobu ich zastosowania w konkretnym wypadku w związku z rozpoznawaną sprawą.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Robert Sawuła Sędziowie sędzia NSA Barbara Adamiak sędzia del. WSA Paweł Groński /spr./ Protokolant starszy inspektor sądowy Marcin Sikorski po rozpoznaniu w dniu 16 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M.Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 6 maja 2015 r. sygn. akt II SA/Gd 107/15 w sprawie ze skargi M.Ł. na uchwałę Rady Miasta Gdańska z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zaskarżonym wyrokiem z dnia 6 maja 2015 r. sygn. akt II SA/Gd 107/15 oddalił skargę M.Ł. na uchwałę Rady Miasta Gdańska z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd pierwszej instancji za podstawę rozstrzygnięcia wynika, że Rada Miasta Gdańska w dniu [...] stycznia 2012 r. podjęła uchwałę nr [...] w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Olszynka rejon ulicy M. i ulicy Z. w mieście Gdańsku.
M.Ł., właścicielka działek nr ew. [...] i nr ew. [...], położonych na terenie objętym uchwalonym planem miejscowym, wystąpiła do Rady Miasta Gdańska z wezwaniem do usunięcia naruszenia prawa, żądając usunięcia naruszenia prawa, tj. art. 6 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2003 r., nr 80, poz. 717 ze zm.) oraz art. 64 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, polegającego na zaplanowaniu na jej gruntach obszaru [...], przeznaczonego pod ogródki działkowe. W wezwaniu wyjaśniła, że w planie utworzono obszar [...] przeznaczony na powiększenie istniejących ogrodów działkowych. Obszar ten objął grunty prywatne, w tym grunt skarżącej, a jedynym podmiotem, który mógłby zrealizować cel zawarty w planie jest Polski Związek Działkowców, który nie ma żadnych praw do tego gruntu. Przeznaczenie gruntu na ten cel nie jest również przeznaczeniem na cele publiczne w rozumieniu art. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty