28.03.2017

Wyrok NSA z dnia 28 marca 2017 r., sygn. II OSK 1969/15

Organy administracji architektoniczno-budowlanej ani organy nadzoru budowlanego nie są upoważnione do kontrolowania przebiegu granicy pomiędzy nieruchomościami, ani ustalania czy w danym przypadku było przeprowadzone postępowanie rozgraniczeniowe. Wątpliwości stron w tym zakresie, nie mogą stanowić przeszkody w wydaniu pozwolenia na budowę ani przesłanki do wstrzymania takiego postępowania, chyba że toczy się aktualnie postępowanie rozgraniczeniowe, którego wynik mógłby podważyć złożone przez inwestora oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zofia Flasińska (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Barbara Adamiak Sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost - Durchowska Protokolant starszy sekretarz sądowy Monika Dworakowska po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2017r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 1 kwietnia 2015 r. sygn. akt II SA/Gl 1425/14 w sprawie ze skargi A. M. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2014 r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę i rozbiórkę obiektu budowlanego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 1 kwietnia 2015 r., sygn. akt II SA/Gl 1425/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę A. M. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lipca 2014 r. w przedmiocie pozwolenia na budowę i rozbiórkę obiektu budowlanego.

Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Decyzją z dnia [...] kwietnia 2014 r. Starosta K. zatwierdził projekt budowlany i udzielił R. S. pozwolenia na: 1) budowę budynku gospodarczego - II kategoria obiektu budowlanego, 2) rozbiórkę budynku gospodarczego - II kategoria obiektu budowlanego, do realizacji na działce o nr ewidencyjnym [...], położonej w miejscowości Z. P., gm. K..

A. M. w odwołaniu od powyższej decyzji podniosła, że granica pomiędzy jej działką nr [...] i działką inwestora nr [...] na odcinku od budynku stodoły do drogi publicznej jest granicą sporną. Nigdy nie został ustalony dokładny jej przebieg na wskazanym odcinku, nie zostało określone położenie punktów granicznych, nigdy nie ustalono dokładnego położenia tych punktów granicznych w postaci znaków granicznych na gruncie. Czynności tej nie dokonał również geodeta sporządzający mapę do celów projektowych, na której widnieje rzekomy przebieg granicy bez protokołu ugody między stronami. Mimo to sporządzono projekt zagospodarowania działki z lokalizacją projektowanego budynku gospodarczego w granicy działek, której to granicy ani teraz, ani wcześniej nikt nie ustalił. Nie można zatem, zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, zlokalizować budynku w ostrej granicy działki. Kwestia przebiegu spornej granicy działek jest zagadnieniem wstępnym, które wymaga rozstrzygnięcia przed zatwierdzeniem projektu budowlanego i wydaniem pozwolenia na budowę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne