17.05.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 17 maja 2017 r., sygn. I OSK 2213/16

Forma naruszenia prawa materialnego nie może opierać się na wadliwym (kwestionowanym przez stronę) ustaleniu faktu. Ponadto, zarzut naruszenia prawa materialnego nie może być skutecznie uzasadniony próbą zwalczenia poczynionych w sprawie ustaleń faktycznych.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jolanta Rudnicka Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek (spr.) Sędzia del. NSA Jerzy Krupiński po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M.Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 16 czerwca 2016 r., sygn. akt II SA/Go 1010/15 w sprawie ze skarg H.H., M.Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze z dnia 17 czerwca 2015 r., nr [..] w przedmiocie unieważnienia egzaminu państwowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 czerwca 2016 r. o sygn. akt II SA/Go 1010/15, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim, oddalił skargi H.H. oraz M.Z. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze z dnia 17 czerwca 2015 r., nr [..] w przedmiocie unieważnienia egzaminu państwowego na prawo jazdy.

Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że decyzją z 20 kwietnia 2015 r. nr [..] Marszałek Województwa Lubuskiego unieważnił egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii B M.Z., przeprowadzony 21 października 2013 r. Organ I instancji wskazał, że ocena, czy istnieją podstawy do wydania decyzji o unieważnieniu egzaminu sprowadza się do merytorycznej oceny, przez prowadzącego postępowanie administracyjne, czy ujawnione przy przeprowadzaniu egzaminu nieprawidłowości miały wpływ na jego wynik (art. 72 ust. 1 pkt 2 u.k.p). Do merytorycznej oceny prawidłowości przeprowadzenia egzaminu państwowego na prawo jazdy stosuje się przepisy rozdziału 5 rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz. U. z 2012 r., poz. 995, ze zm., dalej przywoływanego jako rozporządzenie). Zgodnie z § 23 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia część praktyczna egzaminu państwowego polega na wykonaniu w ruchu drogowym zadań egzaminacyjnych obejmujących co najmniej zadania określone w tabeli nr 7 załącznika nr 2 do rozporządzenia, zgodnie z przepisami ruchu drogowego i techniką kierowania pojazdem, w czasie nie krótszym niż określono w tabeli nr 8 załącznika nr 2 do rozporządzenia. Minimalny czas trwania jazdy w ruchu drogowym na egzaminie na prawo jazdy kategorii BI lub B wynosi 40 minut. W przypadku egzaminu przeprowadzanego w zakresie prawa jazdy kategorii BI lub B, egzaminator może zakończyć egzamin po upływie 25 minut, jeżeli zostały wykonane wszystkie wymagane zadania egzaminacyjne a wynik egzaminu jest pozytywny - § 23 ust. 1 pkt 3 w/w rozporządzenia. Zaś zgodnie z § 24 ust. 1 rozporządzenia osoba egzaminowana uzyskuje:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne