07.02.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 7 lutego 2017 r., sygn. I OSK 777/15

W ocenie NSA, przedstawiona wykładnia przepisów Prawa o ruchu drogowym prowadzi do wniosku, że rozporządzenie nie jest sprzeczne z delegacją ustawową i unormowaniami ustawy. W tej kwestii również można mówić o ugruntowanym orzecznictwie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Wiesław Morys Sędziowie: Sędzia NSA Jan Paweł Tarno Sędzia del. WSA Tamara Dziełakowska (spr.) Protokolant: st. asystent sędziego Rafał Kopania po rozpoznaniu w dniu 7 lutego 2017 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 listopada 2014 r. sygn. akt III SA/Po 1768/13 w sprawie ze skargi S.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] października 2013 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 6 listopada 2014 r., sygn. akt III SA/Po 1768/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę S.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] października 2013 r. w przedmiocie skierowania skarżącego na badania psychologiczne z zakresu psychologii transportu.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

Decyzją z dnia [...] lipca 2013 r. Starosta L. na podstawie art. 99 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2011 r., Nr 30, poz. 151) skierował skarżącego na badania psychologiczne w celu ustalenia istnienia lub braku istnienia przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdami. W uzasadnieniu wyjaśnił, że powodem rozstrzygnięcia jest przekroczenie przez skarżącego liczby 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Zgodnie bowiem z powołanym przepisem starosta wydaje decyzję administracyjną o skierowaniu kierowcy lub osoby posiadającej pozwolenie na kierowanie tramwajem na badanie psychologiczne w zakresie psychologii transportu, jeżeli przekroczyła liczbę 24 punktów otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego. Podstawę wydania decyzji - jak wskazał organ - stanowił wniosek Komendanta Wojewódzkiego Policji w P. z [...] kwietnia 2013 r. z informacją, że skarżący w dniach [...] marca, [...] maja, [...] sierpnia oraz [...] września 2012 r. naruszył przepisy (dwukrotnie przekroczył prędkość, naruszył zakaz ruchu w obu kierunkach i kierował pojazdem po spożyciu alkoholu) za które otrzymał odpowiednio 4, 6, 5 i 10 punktów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne