10.10.2017 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 10 października 2017 r., sygn. II GSK 220/16

Jak podkreśla się w doktrynie i judykaturze przesłuchanie strony jest środkiem dowodowym o charakterze uzupełniającym, zatem w żadnym razie nie może być to jedyny środek dowodowy, jaki organ przeprowadził w postępowaniu wyjaśniającym. Środek ten został wprowadzony nowelą z 1980 r. i może być zastosowany po spełnieniu łącznie dwóch przesłanek: wyczerpaniu innych środków dowodowych lub ich braku w ogóle oraz gdy pozostały niewyjaśnione fakty istotne dla wyjaśnienia sprawy.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) sędzia NSA Zbigniew Czarnik sędzia del. WSA Ewa Cisowska-Sakrajda Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 10 października 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Sz. z dnia 29 lipca 2015 r. sygn. akt II SA/Sz 506/15 w sprawie ze skargi K. S. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] lutego 2015 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od K. S. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Sz. wyrokiem z dnia 29 lipca 2015 r., oddalił skargę K. S. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego w W. z dnia [...] lutego 2015 r., w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.

Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

w wyniku przeprowadzonej w dniu 14 marca 2014 r., na drodze krajowej nr [...] kontroli zespołu pojazdów - ciągnika i naczepy ciężarowej - którym kierował M. M. wykonując krajowy transport drogowy na rzecz przedsiębiorcy K. S., stwierdzono nierejestrowanie za pomocą urządzenia rejestrującego na wykresówce wskazań w zakresie prędkości pojazdu, aktywności kierowcy i przebytej drogi. Kierowca przesłuchany w charakterze świadka zeznał, że realizując zlecenie transportowe, wyjął wykresówkę i ingerował w pracę urządzenia rejestrującego poprzez przyłożenie magnesu do impulsatora, znajdującego się nad skrzynią biegów. Poza tym oświadczył, iż w ciągu ostatnich 29 dni ingerował w pracę urządzenia rejestrującego również w dniach: [...] marca 2014 r., [...] marca 2014 r., [...] marca 2014 r., [...] marca 2014 r., [...] lutego 2014 r., [...] lutego 2014 r.,[...] lutego 2014 r., [...] lutego 2014 r., [...] lutego 2014 r. [...] lutego 2014 r. i [...] lutego 2014 r. W trakcie kontroli przeprowadzono próbę drogową potwierdzającą, iż przyłożenie magnesu do czujnika ruchu tachografu powodowało nierejestrowanie faktycznie przebytej drogi, prędkości pojazdu oraz aktywności kierowcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne