Wyrok NSA z dnia 20 września 2017 r., sygn. I GSK 1797/15
Podatek akcyzowy
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Pietrasz Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia del. WSA Elżbieta Kowalik-Grzanka (spr.) Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 20 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej F. (...). Sp. j. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 5 marca 2015 r. sygn. akt I SA/Kr 2013/14 w sprawie ze skarg F. (...) Sp. j. w K. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia (...) października 2014 r.: nr (...), nr (...) w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, zasądza od F. (...) Sp. j. w K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Krakowie 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 5 marca 2015 r., sygn. akt I SA/Kr 2013/14 oddalił skargi F. H.-U. M. L. B. Sp. j. w K. na decyzje Dyrektora Izby Celnej w Krakowie z dnia (...) października 2014 r., nr (...) w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za styczeń i maj 2012 r.
Sąd orzekał w następującym stanie sprawy:
Decyzjami z dnia (...) października 2014 r. Dyrektor Izby Celnej w Krakowie utrzymał w mocy rozstrzygnięcia Naczelnika Urzędu Celnego w K. w sprawie określenia F. H.-U. M. L. B. Sp. j. w K. zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za styczeń i maj 2012 r.
Z poczynionych w sprawie ustaleń wynikało, że podatniczka prowadziła sprzedaż detaliczną paliw płynnych na stacji paliw. W okresie od stycznia do czerwca 2012 r. kupiła olej napędowy w łącznej ilości 568 090 l, a dostawcami były firmy: G. Sp. z o.o. w Ś., B.Sp. z o.o. w G. i B(...)SE Oddział w K.. Do niektórych dostaw w dokumentacji kontrolowanej dołączone były atesty jakości uzyskiwane od dostawców.
Zdaniem organu, skarżąca w dniu (...) stycznia 2012 r. (w dniu czynności kontrolnych przeprowadzonych przez funkcjonariuszy celnych) była w posiadaniu oleju napędowego nieustalonego pochodzenia, od którego nie została zapłacona akcyza w należnej wysokości. Próby oleju napędowego - pobrane w trakcie ww. czynności - z dwóch zbiorników znajdujących się na stacji paliw, z uwagi na obecność estrów metylowych kwasów tłuszczowych oraz zawartość siarki, spełniały wymogi by zakwalifikować je do kodu CN 2710 20 17, tj. do grupy "olejów napędowych" w rozumieniu Wspólnej Taryfy Celnej. Przebadany olej nie mógł być zatem tym samym paliwem, które zostało zakupione przez skarżącą w oparciu o przedłożoną dokumentację, m.in. świadectwo jakości i dowód wydania wystawione przez firmę T. (...)Sp. z o.o.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty