29.09.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 września 2017 r., sygn. I GSK 2192/15

Przyjmuje się, że aczkolwiek uzasadnienie sporządzane jest po wydaniu orzeczenia, sporządzenie go z uchybieniem zasad określonych w art. 141 § 4 P.p.s.a. może stanowić mające wpływ na wynik sprawy naruszenie przepisów postępowania.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia NSA Lidia Ciechomska-Florek Sędzia del. NSA Stanisław Śliwa (spr.) Protokolant asystent sędziego Kacper Tybuszewski po rozpoznaniu w dniu 29 września 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 maja 2015 r., sygn. akt V SA/Wa 2549/14 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od [...] na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie 5400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 15 maja 2015 r., sygn. akt V SA/Wa 2549/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Warszawie oddalił skargę [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej (DIC) w W. z dnia 27 czerwca 2014 r., nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym.

Na podstawie przeprowadzonych w Spółce postępowania kontrolnego i kontroli podatkowej w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatków stanowiących dochód budżetu Państwa za lata 2007 - 2008 ustalono, że Spółka dokonała w okresie 2007 roku nabyć wewnątrzwspólnotowych 544 automatów do gier za kwotę [...]zł. Spółka nie odprowadziła podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia automatów do gier.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej (dalej: "Dyrektor UKS") w Olsztynie przyjął, że nabywane towary stanowiły tego rodzaju elementy składowe wyrobów w postaci automatów do gier, które posiadały zasadniczy charakter wyrobu kompletnego, a ich montaż wymagał użycia prostych narzędzi. Przedmiotem nabycia nie były zatem - jak twierdzi strona - części do urządzenia, a określone urządzenie tzn. automat do gry w stanie niezmontowanym (w częściach), wymagający następnie prostego montażu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne