17.05.2017

Wyrok NSA z dnia 17 maja 2017 r., sygn. II GSK 2461/15

Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia NSA Irena Wiszniewska-Białecka Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 16 czerwca 2015 r., sygn. akt II SA/Ol 376/15 w sprawie ze skargi A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu z dnia [...] lutego 2015 r., nr [...] w przedmiocie zakazu prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców oraz wykreślenia z rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, wyrokiem z 16 czerwca 2015 r., sygn. akt II SA/Ol 376/15 oddalił skargę A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Elblągu z dnia [...] lutego 2015 r. w przedmiocie zakazu wykonywania przez A. M. działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia ośrodka szkolenia kierowców pod nazwą [...] z siedzibą [...], wpisanego do rejestru prowadzonego przez Prezydenta Miasta [...] oraz skreślenia przedsiębiorcy z rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców.

Z przyjętego przez Sąd I instancji stanu faktycznego sprawy wynika, że A. M. został skazany prawomocnym - od dnia 14 stycznia 2014 r. - wyrokiem Sądu Rejonowego w Elblągu, sygn. akt VIII K 889/13 z 29 października 2013 r. za przestępstwo określone w art. 56 § 2 oraz art. 62 § 2 ustawy z dnia 10 września 1999 r. Kodeks karny skarbowy (t.j. z 2013 r., poz. 186 ze zm., dalej: k.k.s.). Powyższa informacja została powzięta przez organ w dniu 14 października 2014r., który w związku z tym, w oparciu o art. 44 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 600, ze zm.) wszczął kontrolę w ww. ośrodku szkolenia kierowców prowadzonym przez skarżącego. W efekcie organ stwierdził, że przedsiębiorca złożył niezgodne ze stanem faktycznym oświadczenie o spełnieniu warunków wymaganych do wykonywania przedmiotowej działalności gospodarczej, ponieważ nie podał, że został prawomocnie skazany za przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, lub przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, o których mowa w art. 28 ust. 2 pkt 4 ustawy o kierujących pojazdami. Tym samym, w ocenie organu I instancji, zaistniała przesłanka do orzeczenia wobec strony zakazu wykonywania ww. działalności gospodarczej i skreślenia przedsiębiorcy z rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodek szkolenia kierowców.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne