11.03.2016 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 11 marca 2016 r., sygn. I OSK 1385/14

Organ administracji prowadzący postępowanie w przedmiocie skierowania na badanie psychologiczne nie może dokonywać samodzielnych ustaleń w zakresie objętym ewidencją.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Maria Wiśniewska, Sędzia NSA Jolanta Rudnicka, Sędzia del. NSA Jacek Hyla (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Julia Chudzyńska, po rozpoznaniu w dniu 11 marca 2016 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej S. Ś. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 12 lutego 2014 r. sygn. akt III SA/Kr 870/13 w sprawie ze skargi S. Ś. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w N. z dnia [...] maja 2013 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 lutego 2014 r. sygn. akt III SA/Kr 870/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpoznaniu sprawy ze skargi S. Ś. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w N. z dnia [...] maja 2013 r., nr [...] w przedmiocie skierowania na badania psychologiczne oddalił skargę.

Wyrok wydany został w następujących okolicznościach sprawy:

Decyzją z dnia [...] marca 2013 r., nr [...] wydaną z upoważnienia Starosty Powiatowego w N. orzeczono o skierowaniu S. Ś. na badanie psychologiczne w zakresie posiadanych kategorii prawa jazdy. W uzasadnieniu organ I instancji wskazał na przekroczenie przez skarżącego liczby 24 pkt karnych za naruszenia przepisów ruchu drogowego.

W odwołaniu S. Ś., działający przez pełnomocnika zarzucił decyzji rażące naruszenie prawa, polegające na sprzecznym z zebranymi dowodami dowolnym uznaniu wyłącznie na podstawie wniosku Policji z dnia [...] lutego 2013 r., że skarżący przekroczył liczbę 24 punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego, podczas gdy w rzeczywistości liczba ta powinna wynosić 23, bowiem jak wynika z treści mandatu karnego z dnia [...] lutego 2013 r., nr [...] skarżący przekroczył dopuszczalną prędkość o 31 km i powinien zostać ukarany 6 punktami karnymi, a nie 8 pkt, co łącznie daje liczbę 23 pkt, a nie 25 pkt i nie powoduje konieczności poddania się badaniu psychologicznemu. W uzasadnieniu odwołania wskazano potwierdzony notarialnie odpis mandatu karnego z dnia [...] lutego 2013r., z którego bezsprzecznie wynika, że dopuszczalna prędkość została przekroczona o 31 km/godz., a nie 41 km/godz. w miejscu o dopuszczalnej prędkości 50 km/godz.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne