Wyrok NSA z dnia 17 maja 2017 r., sygn. II GSK 2356/15
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędzia NSA Irena Wiszniewska-Białecka Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak Protokolant asystent sędziego Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 17 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 stycznia 2015 r., sygn. akt VI SA/Wa 2081/14 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia [...] kwietnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie wydania certyfikatu audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. K. na rzecz Ministra Infrastruktury i Budownictwa 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 stycznia 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M. K. na decyzję Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia [...] kwietnia 2014 r. w przedmiocie certyfikatu audytora bezpieczeństwa.
Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że skarżąca wnioskiem z [...] lutego 2014 r. zwróciła się o wydanie certyfikatu audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego, a decyzją z [...] lutego 2014 r. organ orzekł o odmowie wydania tego certyfikatu, ze względu na niespełnienie wymagań, o których mowa w art. 24n ust. 2 pkt 6 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 260 ze zm.; dalej u.d.p.), tj. nieposiadanie zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu na audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego, wydanego zgodnie z art. 24n ust. 9 u.d.p.
Minister Infrastruktury i Rozwoju decyzją z [...] kwietnia 2014 r., po ponownym rozpatrzeniu sprawy, utrzymał zaskarżoną decyzję w mocy. Wskazał, że zgodnie z treścią art. 24n ust. 8 pkt 1 u.d.p. nie jest możliwe wydanie wnioskodawcy certyfikatu audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego w przypadku, gdy nie spełnia on któregokolwiek z wymogów wskazanych w art. 24n ust. 2 u.d.p. Jego zdaniem strona nie spełnia warunku wymaganego do uzyskania certyfikatu audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego, określonego w art. 24n ust. 2 pkt 6 u.d.p., tj. nie posiada zaświadczenia o ukończeniu szkolenia i zdaniu egzaminu na audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego, wydanego zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z 14 września 2012 r. w sprawie szkoleń oraz wzoru certyfikatu dla audytorów bezpieczeństwa ruchu drogowego (Dz. U. z 2012 r., poz. 1079 - dalej: rozporządzenie z 2012 r.). Załączone w przedmiotowej sprawie zaświadczenie potwierdza ukończenie kursu i zdanie egzaminu zgodnie z zasadami określonymi w uchylonym rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472). Organ odwoławczy wskazał, że art. 7 ustawy z dnia 13 kwietnia 2012 r. o zmianie ustawy o drogach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 472 - dalej: ustawa o zmianie u.d.p.) jednoznacznie wskazuje termin na uzyskanie certyfikatu audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego w stosunku do osób posiadających zaświadczenie o ukończeniu kursu audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego w dniu wejścia w życie tej ustawy. Przepis ten stanowi, iż osoby posiadające, w dniu wejścia w życie przytoczonej ustawy, zaświadczenie o ukończeniu kursu audytu bezpieczeństwa ruchu drogowego uznaje się za audytorów bezpieczeństwa ruchu drogowego w rozumieniu rozdziału 2c u.d.p., pod warunkiem uzyskania certyfikatu audytora bezpieczeństwa ruchu drogowego w terminie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, tj. od dnia 31 maja 2012 r. Zatem powód wskazany przez wnioskodawczynię w piśmie z [...] marca 2014 r. jako niedopatrzenie terminu określonego w art. 7 ustawa o zmianie u.d.p. nie zmienia faktu jego przekroczenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty