Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2017 r., sygn. I GSK 901/16
W orzecznictwie podnosi się też, że "wieloletnie zaniedbania w rozwoju dróg w Polsce, w konfrontacji z gwałtownym rozwojem motoryzacji i wszystkimi negatywnymi stąd konsekwencjami co do bezpieczeństwa, zagrożenia dla zdrowia i życia ludzkiego i zagrożenia dla środowiska nakazują podejmowanie w tym zakresie działań, które ze względu na skalę i charakter wykraczają znacząco poza możliwości ich sfinansowania z budżetu państwa. Można powiedzieć, że obecnie w Polsce budowa dróg i autostrad ma również wagę problemu społecznego, którego sprawne rozwiązanie, warunkowane między innymi dysponowaniem odpowiednimi środkami finansowymi, przyczyni się do rozwoju cywilizacyjnego kraju, którego wyznacznikami są między innymi odpowiedni poziom bezpieczeństwa, ochrony życia i zdrowia ludzkiego oraz ochrony środowiska".
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Ciechomska - Florek (spr.) Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia del. WSA Ewa Cisowska - Sakrajda Protokolant Ilona Szczepańska po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Spółki z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 marca 2016 r. sygn. akt V SA/Wa 3339/15 w sprawie ze skargi A. Spółki z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie opłaty paliwowej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 8 marca 2016 r. sygn. akt V SA/Wa 3339/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (dalej: skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Warszawie z dnia 24 listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie opłaty paliwowej.
Sąd I instancji - przedstawiając stan faktyczny i prawny sprawy - stwierdził, że Naczelnik Urzędu Celnego I w Warszawie (dalej: organ I instancji) wszczął z urzędu postępowanie w sprawie określenia skarżącej wysokości opłaty paliwowej za poszczególne okresy 2011r., w wyniku którego ustalił, że skarżąca nie naliczała i nie odprowadziła podatku akcyzowego w łącznej kwocie w wysokości 2.769.040,00 zł od nabycia, posiadania i wprowadzenia na rynek krajowy wyrobów akcyzowych, tj. oleju napędowego pochodzącego z nieujawnionego źródła w ilości 1.519.782 litrów, a następnie wskazał, że skarżąca nie złożyła do organu celnego zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego oraz nie złożyła deklaracji dla podatku akcyzowego i informacji w sprawie opłaty paliwowej. Organ I instancji wskazał, że w marcu 2011r. skarżąca dokonała nabycia 72,080 litrów oleju napędowego, od którego nie został zapłacony podatek akcyzowy w należnej wysokości i w wyniku przeprowadzonego postępowania decyzją z dnia 29 maja 2014r. określił skarżącej zobowiązanie publicznoprawne w opłacie paliwowej za ww. okres rozliczeniowy w wysokości 17.288,00 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty