Wyrok NSA z dnia 12 stycznia 2017 r., sygn. I GSK 651/16
W orzecznictwie i piśmiennictwie zgodnie przyjmuje się, że w sytuacji oparcia skargi kasacyjnej na obydwu podstawach ustawowych, jako pierwsze podlegają rozpoznaniu zarzuty dotyczące naruszenia przepisów postępowania. Dopiero po przesądzeniu, że stan faktyczny przyjęty przez sąd w zaskarżonym wyroku jest prawidłowy albo nie został skutecznie podważony, można przejść do skontrolowania subsumcji danego stanu faktycznego pod zastosowany przez Sąd przepis prawa materialnego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Lidia Ciechomska - Florek Sędzia NSA Maria Myślińska (spr.) Sędzia del. WSA Ewa Cisowska - Sakrajda Protokolant Ilona Szczepańska po rozpoznaniu w dniu 12 stycznia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 grudnia 2015 r. sygn. akt V SA/Wa 2914/15 w sprawie ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie opłaty paliwowej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 15 grudnia 2015 r. sygn. akt V SA/Wa 2914/15 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę [...] (dalej: skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] listopada 2014 r. nr [...] w przedmiocie opłaty paliwowej. Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia. Naczelnik Urzędu Celnego I w [...] (dalej: organ I instancji) wszczął z urzędu postępowanie w sprawie określenia skarżącej wysokości opłaty paliwowej za sierpień 2011 r., w wyniku którego ustalił, że skarżąca nie naliczała i nie odprowadziła podatku akcyzowego w łącznej kwocie w wysokości 2.769.040,00 zł od nabycia, posiadania i wprowadzenia na rynek krajowy wyrobów akcyzowych, tj. oleju napędowego pochodzącego z nieujawnionego źródła w ilości 1.519.7820 litrów, a następnie wskazał, że skarżąca nie złożyła do organu celnego zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego oraz nie złożyła deklaracji dla podatku akcyzowego i informacji w sprawie opłaty paliwowej. Organ I instancji wskazał następnie, że w sierpniu 2011 r. skarżąc dokonała nabycia 157.650 litrów oleju napędowego, od którego nie został zapłacony podatek akcyzowy w należnej wysokości i w wyniku przeprowadzonego postępowania decyzją z dnia 29 maja 2014 r. określił skarżącej zobowiązanie publicznoprawne w opłacie paliwowej za ww. okres rozliczeniowy w wysokości 37.811,00 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty