18.10.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 18 października 2017 r., sygn. II FSK 2569/15

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Stanisław Bogucki, Sędzia WSA del. Bogusław Woźniak (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 18 października 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 24 kwietnia 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 2155/14 w sprawie ze skargi Z.G. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2014 r. nr IPPB2/415-4/14-2/MG w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na rzecz Z.G. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 24 kwietnia 2015 r., po rozpoznaniu skargi Z.G. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 28 marca 2014 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną. Jako podstawę prawną orzeczenia Sąd I instancji wskazał art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - dalej jako "P.p.s.a."

Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji podał, że Z.G. (dalej jako "skarżący", "podatnik" lub "wnioskodawca") zwrócił się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej. We wniosku podatnik wskazał, że jest polskim rezydentem podatkowym opodatkowanym w Polsce od całości swoich dochodów (przychodów). Jest jedynym udziałowcem spółki kapitałowej z siedzibą na Cyprze, będącej rezydentem podatkowym Cypru ("spółka cypryjska"). Udziały w spółce cypryjskiej objął, wnosząc wkład niepieniężny do tej spółki. Ponadto posiada udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce ("spółka polska"). W niedalekiej przyszłości planowane jest połączenie spółki cypryjskiej i spółki polskiej w ten sposób, iż cały majątek spółki cypryjskiej zostanie przeniesiony na spółkę polską (połączenie przez przejęcie). W konsekwencji spółka cypryjska zostanie wykreślona z rejestru i przestanie istnieć. Zgodnie z art. 494 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037), w skrócie "k.s.h" oraz art. 93 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm., dalej "O.p.") spółka przejmująca (tj. spółka polska) stanie się sukcesorem prawnym i podatkowym wszelkich praw oraz obowiązków spółki przejmowanej (tj. spółki cypryjskiej).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne