Wyrok NSA z dnia 24 sierpnia 2017 r., sygn. II FSK 2678/16
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Andrzej Jagiełło, Sędzia NSA Grażyna Nasierowska (sprawozdawca), Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 24 sierpnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej I. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 11 maja 2016 r. sygn. akt I SA/Bd 188/16 w sprawie ze skargi I. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 12 stycznia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2014 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od I. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. kwotę 2400 (słownie: dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 11 maja 2016 r., sygn. akt I SA/Bd 188/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę I.K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 12 stycznia 2016 r., w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2014 r. (wyrok jest dostępny na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl).
W skardze kasacyjnej skarżący zaskarżył powyższy wyrok w całości zarzucając naruszenie:
1) przepisów prawa materialnego (art. 174 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2016 r. poz. 718 ze zm.; dalej p.p.s.a.): art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm. - dalej zwana: "u.p.d.o.f."), poprzez błędną wykładnię tego przepisu oraz jego niewłaściwe zastosowanie tzn. przyjęcie, że świadczenie odszkodowawcze wypłacone skarżącemu było w istocie odprawą za niezawinioną utratę miejsca pracy, która nie korzysta ze zwolnienia przedmiotowego, na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3b u.p.d.o.f., podczas gdy, przedmiotowe świadczenie wynika wyłącznie z Regulaminu Zwolnień Grupowych w E. S.A., będącym porozumieniem zbiorowym wymienionym w art. 21 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., a nie wynika z ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2015 poz.192), ponieważ w myśl art. 9 ust. 1 cytowanej ustawy, w razie ponownego zatrudniania pracowników w tej samej grupie zawodowej pracodawca powinien zatrudnić pracownika, z którym rozwiązał stosunek pracy w ramach grupowego zwolnienia, jeżeli zwolniony pracownik zgłosi zamiar podjęcia zatrudnienia u tego pracodawcy w ciągu roku od dnia rozwiązania z nim stosunku pracy, natomiast w myśl § 11 Regulaminu, pracownicy, których umowy o pracę zostaną rozwiązane na warunkach Regulaminu, mają dożywotni zakaz ponownego zatrudnienia w Grupie Kapitałowej E., co świadczy o charakterze odszkodowawczym świadczenia;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty