14.06.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2017 r., sygn. II FSK 456/17

Podatkowe postępowanie; Podatek od nieruchomości

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA: Beata Cieloch (sprawozdawca), Sędzia NSA: Zbigniew Kmieciak, Sędzia WSA del. Marek Olejnik, , po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2017 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 26 października 2016 r. sygn. akt I SA/Ol 543/16 w sprawie ze skarg "S. sp. z o.o." z siedzibą w W. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia 29 kwietnia 2016 r. nr [...], [...], [...], [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za lata 2011-2014: 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie na rzecz "S. sp. z o.o." z siedzibą w W. kwotę 7200 (słownie: siedem tysięcy dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

I.1. Zaskarżonym wyrokiem z 26 października 2016 r., sygn. akt I SA/Ol 543/16 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w sprawie ze skarg "S. Sp. z o.o." w W. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z 29 kwietnia 2016 r. nr [...], [...], [...], [...] w przedmiocie zobowiązania w podatku od nieruchomości za lata 2011-2014 uchylił zaskarżone decyzje i zasądził zwrot kosztów postępowania sądowego.

I.2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że czterema decyzjami z 29 kwietnia 2016 r. SKO utrzymało w mocy decyzje Prezydenta Miasta O. z 1 grudnia 2015 r. w sprawie określenia zobowiązania w podatku od nieruchomości za lata 2011-2014. Organy ustaliły, że oprócz gruntów wykazanych w korekcie deklaracji podatkowej na podatek od nieruchomości za wskazane lata, spółka posiada na gruntach Miasta i gruntach prywatnych wolnostojące nośniki reklamowe. Organy przyjęły, że wszystkie rodzaje tablic reklamowych będących w posiadaniu spółki są budowlami trwale związanymi z gruntem. Przez trwałe związanie z gruntem należy zaś rozumieć takie połączenie danej budowli z gruntem o charakterze techniczno-użytkowym, które uwzględnia z jednej strony określony typ tablic reklamowych (ze względu na podłoże, do którego są one przymocowane), a z drugiej strony, bierze pod uwagę fakt, że tablice reklamowe jako konstrukcja przestrzenna muszą oprzeć się czynnikom atmosferycznym. O trwałym bądź nietrwałym związaniu obiektu z gruntem nie decyduje technologia wykonania fundamentu oraz możliwości techniczne przeniesienia tego obiektu w inne miejsce. Podstawowe znaczenie ma natomiast ustalenie, czy posadowienie jest na tyle trwałe, że opiera się czynnikom mogącym zniszczyć ustawioną na nim konstrukcję i zapewnia bezpieczeństwo. Organ odwoławczy nie zgodził się ze stanowiskiem spółki, aby dla celów podatkowych podzielić tablice reklamowe na poszczególne elementy składowe. Przedmiotem oceny musi być całość obejmująca tablicę reklamową, słup nośny oraz fundament. Konstrukcja nośnika reklamowego, która ma uniemożliwić łatwe jej przesunięcie, przeniesienie w inne miejsce czy zniszczenie przy silnych podmuchach wiatru musi być w odpowiedni techniczny sposób powiązana trwale z gruntem, co nadaje jej cechy budowli w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2014 r., poz. 849 ze zm.; dalej u.p.o.l.). Obiekty Spółki są konstrukcją przestrzenną stanowiącą budowlaną i techniczno-użytkową całość, odpowiadającą też cechom budowli, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r., poz. 290 ze zm.).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne