Wyrok NSA z dnia 20 czerwca 2017 r., sygn. II FSK 1391/15
Kto sprzeda swoje roszczenie względem ubezpieczyciela, ten nie skorzysta ze zwolnienia w podatku dochodowym.
Gazeta Prawna nr 118/2017
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Płusa, Sędzia NSA Małgorzata Wolf - Kalamala (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Mirosław Surma, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 20 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej [A] S.A. z siedzibą w [B] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2 grudnia 2014 r. sygn. akt I SA/Wr 2200/14 w sprawie ze skargi [A] S.A. z siedzibą w[B] na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 30 czerwca 2014 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 2 grudnia 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu (I SA/Wr 2200/14) oddalił skargę E[...] S.A. w [...] - nazywanego dalej "Spółką", na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 30 czerwca 2014 r. w przedmiocie odpowiedzialności Spółki jako płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.
1.2. Stan sprawy Sąd pierwszej instancji przedstawił następująco. We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka wyjaśniła, że nabywa w drodze cesji od osób fizycznych wierzytelności z tytułu roszczeń o wypłatę odszkodowań za szkodę powstałą w wyniku ruchu pojazdu względem towarzystw ubezpieczeniowych, z którymi posiadacze tych pojazdów zawarli umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty