29.06.2017 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2017 r., sygn. I FSK 2131/15

Podatkowe postępowanie; Inne

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia del. WSA Małgorzata Fita, Protokolant Anna Błażejczyk, po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 22 kwietnia 2015 r. sygn. akt III SA/Wa 3094/13 w sprawie ze skargi P. P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 11 października 2013 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne okresy od stycznia do grudnia 2009 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. kwotę 3600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z 22 kwietnia 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 3094/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 718, ze zm.), dalej: p.p.s.a., oddalił skargę P. P. (dalej: strona lub skarżący) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. (dalej: organ odwoławczy lub organ) z 11 października 2013 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2009 r.

1. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi

Decyzją z 17 grudnia 2012 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego W. (dalej: Naczelnik Urzędu Skarbowego lub organ pierwszej instancji) określił stronie kwoty zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od stycznia do kwietnia 2009 r., od czerwca do października 2009 r. oraz za grudzień 2009 r., a także kwoty nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za poszczególne miesiące od stycznia do grudnia 2009 r. W wyniku podjętych przez organ pierwszej instancji działań procesowych stwierdzono, że strona w składanych za ww. miesiące deklaracjach VAT-7 nie wykazywała żadnej sprzedaży, pomimo, że w tych okresach wystawiała faktury VAT na rzecz dwóch kontrahentów (P. D. oraz B. [...], dalej: P. B.) oraz otrzymywała wpłaty środków na rachunki bankowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Stwierdzono również naruszenie przepisów prawa w zakresie obowiązków ewidencyjnych podatnika (brak rejestrów sprzedaży, a w odniesieniu do niektórych miesięcy także rejestrów zakupu). Przy dokonywaniu rozliczenia podatku od towarów i usług za ww. okresy rozliczeniowe uwzględniono fakt wydania przez Naczelnika Urzędu Skarbowego decyzji z 9 lipca 2010 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące od grudnia 2007 r. do grudnia 2008 r., w której określono stronie kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy za grudzień 2008 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne