Wyrok NSA z dnia 12 czerwca 2017 r., sygn. I FSK 1369/15
Podatek od towarów i usług; Podatkowe postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak (spr.), Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Sędzia WSA (del.) Izabela Najda-Ossowska, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 25 maja 2017 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 stycznia 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 1613/14 w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 28 marca 2014 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od stycznia do grudnia 2011 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. kwotę 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu pierwszej instancji (k. 100 i 106-149 akt)
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 28 stycznia 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 1613/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: sąd pierwszej instancji) oddalił skargę A. K. (dalej: skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. (dalej: organ odwoławczy) z dnia 28 marca 2014 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za 2011 r.
1.2. Z uzasadnienia zaskarżonego wyroku wynika, że według organów skarżąca w badanych okresach rozliczeniowych zaniżyła podatek należny przez: 1) niewykazanie całości sprzedaży gazu na stacji gazowej w P., 2) niezadeklarowanie należności (zaliczek) otrzymanych na poczet realizacji usługi wykonania namiotu ekspozycyjnego na rzecz M. C.
1.3. Sąd pierwszej instancji oddalił skargę skarżącej, nie stwierdzając naruszeń prawa materialnego bądź procesowego, które powodowałyby konieczność wyeliminowania zaskarżonej decyzji z obrotu prawnego.
1.4. Zdaniem sądu zgromadzony w sprawie materiał dowodowy pozwalał na wniosek o nierzetelności skarżącej w ewidencjonowaniu sprzedaży gazu LPG i butli z gazem na stacji w P. Konkluzję tę wspiera przede wszystkim analiza zapisów w zeszytach zabezpieczonych podczas czynności sprawdzających i ich porównania z ewidencjami prowadzonymi przez skarżącą na potrzeby rozliczeń w podatku od towarów i usług oraz wydrukami paragonów z kasy fiskalnej. Zeszyty te uzupełniane były w oparciu o dane przedkładane codziennie przez pracowników stacji, a ustalenia organów co do odzwierciedlenia w zeszytach realnych informacji na temat sprzedaży gazu potwierdzają zeznania pracowników stacji i oświadczenie A. S. (właścicielki gruntu, na którym znajdowała się stacja, nieodpłatnie pomagającej skarżącej w prowadzeniu tej stacji) z dnia 22 lutego 2012 r. Sąd podzielił ocenę organów w tym zakresie, podkreślając, że zabezpieczone zeszyty zawierają szczegółowe informacje co do obrotu gazem (w tym zapisy o wysokości utargów) oraz istnieje zgodność powiązań tych samych danych w poszczególnych zeszytach (tożsame informacje ujmowane są w tym samych wartościach w różnych układach).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty